Zamknij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Co się zmieniło w przepisach?

14.04.2020 14:26
ZUS. Zasiłek opiekuńczy na nowych zasadach. Dla kogo? Do kiedy przysługuje?
fot. Shutterstock/Rawpixel.com (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się przepisy dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców. Wydłużył się także okres pobierania świadczenia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do ekstra świadczenie, które wprowadziła specustawa o koronawirusie. Otrzymują je rodzice dzieci do 8. roku życia w przypadku zamknięcia przedszkoli i szkół.

Takie świadczenie obowiązuje od 8 marca. Początkowo mowa była o dwutygodniowym zamknięciu szkół i tylko przez ten okres zasiłek opiekuńczy miał przysługiwać rodzicom. Szkoły jednak zamknięto do 26 kwietnia, a okres pobierania świadczenia z ZUS odpowiednio wydłużono.

Zobacz także

Mało tego, zasiłek przysługiwać będzie także wtedy, gdy dziecko zostawało pod opieką niani.

Nowy 14 dniowy okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego obowiązuje od 26 marca 2020 roku. Od tej daty z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać nie tylko rodzice, których dziecko uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, ale także rodzice, których dzieckiem opiekowała się niania lub inny opiekun

– informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Co więcej, nowe przepisy przyznają prawo do tego zasiłku rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat. Rodzice otrzymają świadczenie jeśli ich dziecko posiada oświadczenie o niepełnosprawności i nie ukończyło 16 lat. Zasiłek przysługuje rodzicom dzieci, które nie ukończyły 18 lat, jeśli posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Świadczenie adresowane jest też do rodziców dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Nowe przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych. Takie świadczenie przysługiwać im będzie w sytuacji, gdy placówka do której dotąd uczęszczała osoba niepełnosprawna została zamknięta. Chodzi o ośrodki wychowawcze i placówki wsparcia.

Zobacz także

Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Podstawą jest złożenie u pracodawcy lub w przypadku samozatrudnionych - bezpośrednio w ZUS wniosku, którego wzór załączamy poniżej.

Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby, które przed uchwaleniem nowych przepisów złożyły już oświadczenie do wypłaty tego zasiłku nie muszą go składać ponownie. Na jego podstawie otrzymają zasiłek za dalszy okres.

Zobacz także

Osobom, które złożyły wniosek o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, wniosek taki będzie potraktowany  jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dalszy okres. Będzie to oznaczało, że okres przyznanego zasiłku opiekuńczego, nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni, natomiast będzie wliczony do limitu kolejnych 14 dni, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

RadioZET.pl