Zamknij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja. Co dalej?

27.04.2020 13:26
ZUS. Zasiłek opiekuńczy do 3 maja. Co dalej
fot. L Julia/shutterstock (ilustracyjne)

W związku z zamknięciem szkół na dłużej, rodzice nadal będą otrzymywali zasiłek opiekuńczy z ZUS. Świadczenie będzie im jednak przysługiwało tylko do 3 maja.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rząd zdecydował o zamknięciu szkół na dłużej w związku z epidemią koronawirusa. Rodzice będą musieli zapewnić dzieciom opiekę przynajmniej do 24 maja.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do 3 maja rodzice będą mogli wziąć wolne w pracy na rzecz opieki nad dzieckiem i skorzystać z dodatkowego zasiłku. Jak poinformował ZUS, na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 10 i z 24 kwietnia 2020 r. okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego ulega wydłużeniu do 3 maja 2020 roku.

Zobacz także

Jak zorganizować opiekę nad dzieckiem po 3 maja?

Z wpisu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej  na Twitterze wynika, że rząd planuje wprowadzić nowy model opieki nad dziećmi w placówkach oświaty.

Decyzje dot. „ewentualnego wprowadzenia form opieki w placówkach takich jak: przedszkola żłobki i szkoły” pojawią się w tym tygodniu.

Dla kogo zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia, którzy w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli wzięli wolne w pracy, by zostać w domu z dziećmi. Takie świadczenie przysługuje jednemu z rodziców, a okres jego pobierania nie zależy od liczby dzieci.

O takie świadczenie mogą ubiegać się także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności.

Zobacz także

Zasiłek adresowany jest także do opiekunów dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Świadczenie przysługuje także rodzicom pełnoletnich osób niepełnosprawnych, którzy w związku z epidemią nie mogą uczęszczać  np. do placówek integracyjnych.

Zobacz także

Jak przesłać wniosek?

ZUS przypomina, że o korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą - bezpośrednio ZUS.

Osoby, które przed uchwaleniem nowych przepisów złożyły już oświadczenie do wypłaty tego zasiłku nie muszą go składać ponownie. Na jego podstawie otrzymają zasiłek za dalszy okres.

Co istotne, okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem do lat 14.

RadioZET.pl/ZUS