Zamknij

Koronawirus i zamknięcie szkół. Rodzice mogą otrzymać zasiłek

11.03.2020 12:18
ZUS. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców w związku z zamknięciem szkół
fot. Shutterstock/BlurryMe (ilustracyjne)

Rodzice, którzy z związku z epidemią koronawirusa i zamknięciem szkół zajmują się dziećmi, mogą ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W związku z kolejnymi zakażeniami koronawirusem w Polsce rząd prewencyjnie podjął kolejne kroki. Mateusz Morawiecki wraz z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim ogłosili zamknięcie placówek oświatowych od 12 do 25 marca. Chodzi o przedszkola, szkoły publiczne i prywatne i uczelnie wyższe.

Zgodnie z obowiązującą specustawą dotyczącą koronawirusa, rodzice i opiekunowie mogą starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także

Takie świadczenie przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, które nie ukończyły 8 lat.

Jak informuje ZUS, okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.

Zakład wyjaśnia, że z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.

Przykład

Uwaga!

Mama wystąpiła o zasiłek opiekuńczy od 16 marca 2020 r. w związku z zamknięciem szkoły. Jej córka urodziła się 22 marca 2012 r. Zasiłek opiekuńczy przysługuje jej od 16 do 21 marca 2020 r.

Aby uzyskać dodatkowe świadczenie należy złożyć wniosek do pracodawcy. Wzór takiego wniosku załączamy poniżej.

Kogo powinienem poinformować o korzystaniu z zasiłku? Pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o poranku o trzech kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie chorych jest 25 osób. Po godzinie 10.00 premier ogłosił decyzję rządu o zamknięciu wszystkich szkół na terenie Polski od poniedziałku na okres 2 tygodni.

Zobacz także

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/ZUS