Zamknij

ZUS. Wyższa składka dla niezaszczepionych. Doradca premiera zdradza plany rządu?

23.12.2021 08:22
ZUS. Wyższa składka dla niezaszczepionych. Doradca premiera zdradza plany rządu
fot. GERARD/REPORTER/EastNews

Czy wysokość składki ZUS powinna zależeć od przyjęcia szczepienia przez przedsiębiorcę? Jakie obostrzenia czekają właścicieli firm? Sprawdzamy, o jakich pomysłach mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19.

Szczepienia mają uchronić przedsiębiorców przed wyższą składką ZUS. To pomysł jednego z doradców premiera, który w ten sposób chce wspomóc walkę z koronakryzysem. Kolejnym jest skrócenie czasu obowiązywania certyfikatów covidowych, co zmusi obywateli do szybszego przyjmowania kolejnej dawki szczepienia. Nowe prawo zadziała wstecz.

Główny doradca premiera ds. COVID-19 Andrzej Horban poinformował w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że jest zwolennikiem podniesienia składki ZUS przedsiębiorcom, którzy się nie zaszczepią.

Andrzej Horban : Wyższy ZUS dla niezaszczepionych

Profesor Andrzej Horban popiera nie tylko obowiązkowe szczepienia, ale idzie o krok dalej. Jego zdaniem powinna być wprowadzona weryfikacja paszportów szczepionkowych i podniesiona składka ZUS dla tych, którzy szczepienia nie przyjmą.

Jestem za paszportami, za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień, a może i wyższą składką ZUS dla niezaszczepionych, ale zanim to zrobimy, zaleje nas tsunami zakażonych i umrą tysiące Polaków

Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19

Doradca premiera podkreślił, że „jeszcze nie skończyła się jedna fala pandemii, a już nakłada się na nią kolejna. W ciągu trzech do sześciu tygodni nowy wariant może stać się w Polsce dominujący. W polskich szpitalach leży ok. 20 tys. osób, za chwilę nałożą się na to dziesiątki tysięcy nowych pacjentów. Zabraknie nawet stadionów”.

Ekspert namawia Polaków do przyjmowania kolejnych dawek szczepienia. Z kolei Niemcy zapowiedzieli możliwość wprowadzenia obostrzeń nie tylko dla osób, które nie przyjęły szczepienia przeciwko koronawirusowi. Okazuje się, że zarówno ozdrowieńcy, jak i obywatele zaszczepieni będą podlegali obostrzeniom.

Profesor Horban podkreśla, że Omikron to nowy groźny wariant koronawirusa. - Mamy poważny problem z omikronem, który nie jest dostatecznie hamowany przez część szczepionek. Jakby tego było mało, przenosi się znacznie łatwiej niż wariant delta.Trzecią dawką zaszczepiło się jedynie ok. 20 proc. osób. Musimy się opamiętać. To sprawa życia i śmierci. Zwłaszcza dla osób starszych — mówi główny doradca premiera ds. COVID-19.

Zmiany w prawie wprowadzają także politycy w Italii. Włosi wprowadzili nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Od poniedziałku (20 grudnia 2021) mieszkańcy Rzymu muszą zasłaniać usta i nos przebywając na świeżym powietrzu.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita