Zamknij

ZUS wypłacił 3,2 mld złotych postojowego. Kto może je otrzymać?

18.06.2020 15:08
ZUS. Wypłata świadczeń postojowych. Kto może liczyć na wsparcie?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał nowe dane o świadczeniu postojowym. Ponad 3,2 mld złotych trafiło do 1,8 mln  przedsiębiorców i pracowników. Jak otrzymać świadczenie?

Świadczenie postojowe to obok zwolnienia z ZUS najbardziej pożądany przez pracowników i pracodawców element tarczy antykryzysowej. Takie świadczenie trafiło do 1,8 mln osób w łącznej kwocie 3,2 mld złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pochwalił się nowymi danymi. Jak mówiła prezes zakładu prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS „zrealizowano 99 proc. pierwszorazowych wniosków w tej sprawie”.

3,2 mld złotych świadczenia postojowego dla pracowników i samozatrudnionych

Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych i samozatrudnieni otrzymali łącznie 3,2 mld złotych w ramach świadczenia postojowego. ZUS przyjmuje od nich wniosku od 1 kwietnia.

Zobacz także

- Wypłaciliśmy 1,8 mln świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i osób wykonujących umowy cywilnoprawne na kwotę 3,2 mld zł. Zrealizowaliśmy 99 procent pierwszorazowych wniosków w tej sprawie - powiedziała prof. Uścińska.

Dla kogo świadczenie postojowe?

Z wypłaty dodatkowych środków mogą skorzystać osoby na samodzielnej działalności gospodarczej oraz z umowami cywilnoprawnymi. Świadczenie postojowe wynosi 2080 złotych lub 1300 złotych. Kwoty te mają zrekompensować utratę przychodów z prowadzonego biznesu.

Zobacz także

Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

Kwota wsparcia to 2080 złotych. Osoby prowadzące działalność,  rozliczające się w formie karty podatkowej, które korzystają ze zwolnienia z podatku VAT,  otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 złotych (50 proc. minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku).

RadioZET.pl/ZUS