Zamknij

Będą nowe wnioski o odroczenie składek. ZUS uprości procedury

Katarzyna Witwicka
20.03.2020 15:22
ZUS. Wnioski o odroczenie składek będą uproszczone
fot. Piotr Molecki/East News

- Prowadzimy prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W ramach pomocy dla przedsiębiorców, którzy przez epidemię koronawirusa odnotowali straty, ZUS odroczy spłatę składek.

Zakład na swojej stronie internetowej udostępnił wniosek, a przedsiębiorcy musieli zmierzyć się z „biurokratycznym podejściem”. O takim nastawieniu Zakładu względem obywateli mówił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, który w apelu o uproszczenie wniosku wyliczał, jakie dane muszą się w nim znaleźć.

Zobacz także

Prof. Uścińska podkreśliła, że ZUS chce maksymalnie uprościć wnioski, jakie muszą wypełnić prowadzący firmy, aby otrzymać wsparcie.

Prowadzimy prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy przez ZUS. Z chwilą uznania przez Komisję Europejską, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy osłonowej dla przedsiębiorców nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek zostanie ograniczony na 1 strony

- poinformowała prezes ZUS

ZUS wytłumaczył jednocześnie, dlaczego dziś przedsiębiorcy muszą mierzyć się z obowiązkiem wypełnienia tak obszernego wniosku.

Jak zaznacza, wniosek zawiera dane niezbędne do udzielenia i obliczenia wartości pomocy publicznej (de minimis). ZUS powołuje się na przepisy unijne, przez które część wniosku wymaga uzupełnienia o niezbędne dane finansowe. W pozostałej części są podawane tylko dane wnioskodawcy i zaznaczane pola wyboru niezbędne do udzielenia ulgi (np. wskazanie okresu, za który ma zostać odroczony termin płatności).

Zobacz także

Koronawirus. Jakie wsparcie dla firm oferuje ZUS?

Każdy przedsiębiorca, który ma trudności w prowadzeniu biznesu może ubiegać się w ZUS o odroczenie terminu płatności składek, układ ratalny oraz – w przypadku osób opłacających składki na własne ubezpieczenia – umorzenie należności.

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych.

Zobacz także

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia 2020 roku i ma dotyczyć także składek, których termin płatności już upłynął oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 roku.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie wdrażania postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowania sankcji - wyjaśniono w komunikacie ZUS.

RadioZET.pl/PAP