Zamknij

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych. Jak złożyć wniosek?

16.04.2020 10:53
ZUS. Wniosek o świadczenie postojowe. Jak wypełnić
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dla kogo 2080, a dla kogo 1300 złotych? Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje na najczęściej popełniane błędy i wyjaśnia, jak złożyć wniosek o świadczenie postojowe.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców to jedno z rozwiązań tarczy antykryzysowej. Co do zasady, przysługuje ono osobom prowadzącym działalność gospodarczą w wysokości 2080 złotych.

Takie świadczenie ma zrekompensować utratę przychodów z prowadzonego biznesu. ZUS przypomina, że o postojowe ubiegać się mogą przedsiębiorcy korzystający z innych preferencji tj. mały ZUS, mały ZUS plus czy ulga na start. Muszą jednak spełnić odgórnie narzucone warunki.

Zobacz także

Kiedy samozatrudniony może wnioskować o świadczenie postojowe?

Wnioskodawca otrzyma z ZUS 2080 złotych, jeśli prowadzi działalność przynajmniej od 1 lutego 2020 roku. Innym warunkiem jest limit przychodu. Ten na miesiąc przed złożeniem wniosku nie powinien przekraczać kwoty wyliczonej jako 300 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 15 681 zł.

Przychód ten powinien być co najmniej o 15 procent niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim.

Zobacz także

Przedsiębiorcy rozliczający się w formie karty podatkowej i zwolnieni z VAT otrzymają niższe świadczenie – w wysokości 1300 złotych.

Jak złożyć wniosek?

Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie wniosku w ZUS - RSP-D. Wzór druku załączamy poniżej.

Wniosek o takie świadczenie można przekazać najpóźniej w czerwcu. Najlepiej zrobić to droga elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych w ZUS lub strony www.gov.pl. ZUS przypomina, by nie przesyłać wniosków mailem – tak przesłane dokumenty nie będą rozpatrywane przez urzędników.

Zobacz także

Można także wydrukować wniosek i przesłać go do urzędu pocztą lub osobiście udać się do placówki. W urzędzie ubezpieczony nie zostanie jednak osobiście obsłużony ze względu na epidemię. Powinien zostawić wypełniony wniosek w skrzynce na dokumenty, która znajduje się w placówce.

Jak wypełnić wniosek?

ZUS apeluje o poprawne wypełnienie wniosku. Zakład tłumaczy, że w pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na wypełnienie pola dotyczącego rachunku bankowego. W przypadku przyznania świadczenia, na ten rachunek zostanie przekazana wypłata. Numer rachunku musi mieć 26 znaków. Po jego wpisaniu należy sprawdzić czy na pewno jest zgodny z numerem rachunku nadanym przez bank.

Zobacz także

We wniosku należy poprawnie określić sposób opodatkowania – od tego zależy wysokość świadczenia. ZUS przypomina, by podpisać wniosek składany w formie papierowej.

WAŻNE

ZUS poinformował, że 15 kwietnia rozpoczął wypłatę świadczeń postojowych. Ponad 86 tysięcy przedsiębiorców już otrzymało pieniądze na konto.

RadioZET.pl