Zamknij

Odroczenie płatności składek na ZUS [ZASADY, TERMINY, WNIOSEK]

01.04.2020 09:31
ZUS. Odroczenie terminu spłaty. Rozłożenie składek na raty. WNIOSEK
fot. Shutterstock/Kamil Smyk (ilustracyjne)

Ulga w opłacaniu składek na ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych a także możliwość rozłożenia ich na raty dotyczy wszystkich płatników. Jak uzyskać pomoc?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Odroczenie na trzy miesiące składek ZUS w przeciwieństwie do zwolnienia z obowiązku ich opłaty wiąże się z koniecznością ich uiszczenia po tym terminie. Z przywileju całkowitego zwolnienia ze składek skorzystają mikrofirmy i samozatrudnieni.

Pozostałe firmy zaś muszą pocieszyć się możliwością odroczenia terminu opłaty składek bez konieczności ponoszenia opłaty prolongacyjnej. Mogą też rozłożyć te należności na raty.

Zobacz także

Taka ulga dotyczy wszystkich płatników składek. Dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma tutaj znaczenia od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni.

Ulga dotyczy składek od stycznia 2020 r. Dzięki uldze można opłacić składki do ZUS w dłuższym czasie. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

Zobacz także

Co istotne, skorzystanie z odroczenia składek lub rozłożenie ich spłaty na raty nie wyklucza możliwości skorzystania z innych form wsparcia.

Poniżej załączamy wniosek o odroczenie terminu lub rozłożenie składek na raty.

Należy go przesłać za pośrednictwem PUE ZUS, czyli Platformy Usług Elektronicznych. Można także przesłać go pocztą lub osobiście umieścić w skrzynce na dokumenty w placówce ZUS. Po złożeniu wniosku ZUS skontaktuje się z potencjalnym beneficjentem ulgi mailowo lub telefonicznie.

RadioZET.pl