Zamknij

Waloryzacja emerytur i trzynastki. ZUS wyśle seniorom listy

20.02.2020 12:11
ZUS. Waloryzacja emerytur i trzynastka. Emeryci dostaną listy
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Informacja o wysokości świadczenia po waloryzacji i decyzja ws. przyznania trzynastej emerytury trafi do seniorów w jednym liście – informuje ZUS.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji i o przyznaniu trzynastki emeryci otrzymają w tym roku w jednej przesyłce pocztowej – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Chodzi o podwyżkę emerytur od 1 marca 2020 roku. Ta waloryzacja obejmie wszystkich, którzy do tej pory pobierali renty i emerytury.

Zobacz także

Informacja o trzynastce i wzroście emerytur w jednym liście

Rzecznik ZUS przekazał, że w emeryci i renciści w swojej skrzynce pocztowej znajdą informację, o jaką kwotę zwiększono im od marca emeryturę lub rentę, a także dowiedzą się o przyznaniu i wypłacie w kwietniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tzw. trzynastki.

Po przeanalizowaniu kosztów zdecydowaliśmy, aby obie ważne dla naszych świadczeniobiorców informacje znalazły się w jednym liście. Wysyłkę listów rozpoczniemy w kwietniu 

– podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska

Wcześniej prezes ZUS zapewniała, że zakład jest gotowy zarówno na wzrost świadczeń, jak i na wypłatę trzynastek.

Zobacz także

Podwyżki emerytur od 1 marca 2020 i ekstra świadczenia

Świadczenia wzrosną przynajmniej o 3,56 procent.

Podwyżka wyniesie co najmniej:

  • 70 zł – w przypadku emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych,
  • 52,50 zł – w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 35 zł – w przypadku emerytur częściowych.

Podwyżka emerytury może być mniejsza niż 70 zł, jeśli 29 lutego 2020 r. emerytura wynosiła mniej niż 1100 złotych.

Trzynastki, a od listopada 2021 roku – czternastki, to nowe dodatkowe świadczenia dla emerytów. Trzynasta emerytura wypłacana będzie w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Trzynaste świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Co więcej, trzynastka nie będzie traktowana jako dochód i zwolniona będzie np. z egzekucji komorniczej.

Zobacz także

Trzynaste świadczenie będzie przysługiwało osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało ustalone do 31 marca 2020 r. Czternastki z kolei w przyszłym roku otrzymają seniorzy, którzy nie przekroczyli określonego progu dochodowego. Zarobki emeryta lub rencisty nie będą mogły przekroczyć 2700 złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/ZUS