Zamknij

ZUS rozpoczął wypłatę świadczeń postojowych

15.04.2020 07:42
ZUS. Świadczenie postojowe. Od kiedy wypłaty?
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Od środy 15 kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczął wypłatę świadczeń postojowych, w ramach tarczy antykryyzsowej. Kto i ile pieniędzy otrzyma w ramach rządowego wsparcia?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Świadczenia postojowego to jeden z mechanizmów tarczy antykryzysowej, która ma złagodzić skutki kryzysu gospodarczego z powodu epidemii koronawirusa.

Z wypłaty dodatkowych środków mogą skorzystać osoby na samodzielnej działalności gospodarczej (jeśli rozpoczęła się ona przed 1 lutego 2020 r.) oraz z umowami cywilnoprawnymi (jeśli została zawarta przed 1 lutego 2020 r.).

Zobacz także

Świadczenie postojowe wynosi 80 proc. (2080 zł brutto) lub 50 proc. (1300 zł brutto) minimalnego wynagrodzenia w 2020 r.

Jak podał ZUS, do wtorku 14 kwietnia złożono ponad 760 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Prawie 530 tys. dotyczyło zwolnienia ze składek ZUS, ponad 134 tys. to wnioski o świadczenie postojowej dla samozatrudnionych, a ponad 11 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.

Świadczenia postojowe. Kiedy wypłata?

Jak powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, "tarcza antykryzysowa działa na pełnych obrotach - już w środę ZUS wypłaci pierwsze świadczenia postojowe".

Pieniądze, na łączną kwotę ponad 172 milionów złotych, dzisiaj trafią na konta 86,2 tysięcy osób

Marlena Maląg

Zobacz także

Jak dodała, najwięcej pieniędzy trafi do przedsiębiorców z Gdańska, Warszawy i Krakowa. Zauważyła, że to, iż przedsiębiorcy tak licznie i chętnie sięgają po instrumenty wsparcia w ramach pakietu, najlepiej pokazuje, jak ważne i potrzebne było ich stworzenie.

Minister zachęciła również do składania wniosków drogą elektroniczną, co - jej zdaniem - przyspieszy cały proces. Można tego dokonać przez platformę praca.gov.pl lub Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Ponadto ZUS nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

Zobacz także

Tarcza 2.0

W poprzednim tygodniu Sejm uchwalił ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 - potocznie nazywaną tarczą 2.0.

Ustawa m.in. rozszerza krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z trzymiesięcznych "wakacji składkowych", o firmy zatrudniające do 49 osób.

Zastrzeżono, że firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.

Przewidziano też ponowną wypłatę świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie. Rząd będzie mógł podjąć decyzję o ewentualnych kolejnych wypłatach w drodze rozporządzenia.

Ustawą w środę zajmie się Senat.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP