Zamknij

Jak uzyskać świadczenie postojowe z ZUS-u kolejny raz?

05.05.2020 19:32
ZUS. Świadczenie postojowe. Niejasne przepisy utrudnią wypłaty?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Niejasne przepisy powodują, że uzyskanie świadczenia postojowego z ZUS-u w kolejnych miesiącach może być trudniejsze niż za pierwszym razem. Jak to możliwe?

Świadczenie postojowe to jedno z podstawowych założeń tzw. tarczy antykryzysowej, która ma pomóc pracownikom i pracodawcom przetrwać okres kryzysu w czasie pandemii koronawirusa. Mechanizm jest bardzo prosty - osoby na umowach cywilnoprawnych lub samozatrudnieni powinni wykazać co najmniej 15 proc. spadek obrotów miesiąc do miesiąca. Dzięki temu mogą uzyskać od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych specjalne świadczenie w wysokości 80 lub 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Odpowiednio są to kwoty 2080 i 1300 zł brutto. 

Takie zasady obowiązują w przypadku pierwszego wniosku o wypłatę postojowego. Maksymalnie można z niego skorzystać trzykrotnie - za każdym razem składając wniosek. Jak się okazuje nie jest to wcale takie proste, jak za pierwszym razem.

Zobacz także

Jak otrzymać świadczenie postojowe kolejny raz?

Jak podał portal Gazeta.pl, składając do ZUS wniosek o wypłatę drugiego lub trzeciego z kolei świadczenia postojowego należy oświadczyć, że sytuacja materialna wykazana w pierwotnym wniosku "nie uległa poprawie". Ten nieprecyzyjny zapis w ustawie o tarczy antykryzysowej utrudnia zdefiniowanie dokładnych kryteriów, uprawniających do kolejnych postojowych.

Skoro podstawą przyznania świadczenia jest spadek przychodów należy przypuszczać, że ich poziom nie może być wyższy od momentu, kiedy przyznano pierwsze postojowe. Lepiej to widać na przykładzie. Jeśli przedsiębiorca w marcu 2020 roku zanotował 10 tys. zł przychodu, w kwietniu 6 tys. zł, a w maju 7 tys. zł, to czy dalej może pobierać świadczenie?

Zdaniem rzecznika ZUS-u Pawła Żebrowskiego "przedsiębiorca lub zleceniobiorca sam ocenia brak poprawy sytuacji materialnej". Na stronach Zakładu nie ma jednak jeszcze wzoru oświadczenia, które będzie pozwalać na uzyskanie postojowego za drugim i trzecim razem.

Zobacz także

W ocenie biur rachunkowych, które zapytał portal Gazeta.pl, spadek przychodów może być jednym z punktów odniesienia przy ocenianiu oświadczeń od osób na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnionych. Co więcej - może się okazać, że lepiej jest zupełnie wstrzymać działalność lub nie pracować, aby mieć pewność otrzymania postojowego. 

Pewnym ułatwieniem otrzymania świadczenia może być fakt, że o kolejne świadczenia postojowe nie trzeba zgłaszać się miesiąc po miesiącu. 

RadioZET.pl/Gazeta.pl