Zamknij

Koronawirus. ZUS: są pierwsze wnioski o świadczenie postojowe

04.04.2020 07:34
ZUS. Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych. Są pierwsze wnioski
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Pierwsze wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych zostały rozpatrzone przez ZUS. Przelewu z dodatkowymi pieniędzmi np. przedsiębiorcy na swoje konta mogą spodziewać się w połowie miesiąca.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa, czyli rządowy pakiet pomocy dla gospodarki walczącej z kryzysem spowodowanej epidemią koronawirusa, zakłada pomoc przede wszystkim dla pracowników i pracodawców.

Przedsiębiorcy mogą wnioskować m.in. o czasowe zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowane wynagrodzeń pracowników w czasie przestoju, a mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o niskooprocentowaną pożyczkę (do 5 tys. zł) na pokrycie bieżących kosztów działalności np. wynajmu lokalu.

Są pierwsze świadczenia postojowe z ZUS-u

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) podał, że pierwsze 15 osób z samodzielną działalnością gospodarczą (w tym 3 przedsiębiorców), którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, może spodziewać się wpływu na konta świadczenia postojowego w połowie miesiąca.

Zobacz także

Zawarte w ich wnioskach oświadczenia potwierdzają, że przedsiębiorcy spełnili warunki do wypłaty świadczenia – ich przychody spadły o co najmniej 15 proc. i w marcu były niższe od 15 595,74 zł.

- Świadczenia postojowe zostaną przekazane na wskazane rachunki bankowe w planowanym terminie wypłaty świadczeń, to jest 15 kwietnia. Byli to przedsiębiorcy z Warszawy - poinformował prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zakład wyraził także pierwsze zgody na odroczenie terminu zapłaty składek - firmy nie zapłacą opłaty prolongacyjnej. Wnioski pochodziły od płatników z całej Polski m.in. z Białegostoku, Sosnowca, Krakowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Warszawy, Poznania i Szczecina.

Zobacz także

Jeśli chodzi o zwolnienie z opłacania składek, nastąpi ono po terminie składania dokumentów rozliczeniowych za marzec - czyli po 15 kwietnia 2020 roku.

Wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe można złożyć elektronicznie lub papierowo.

Informacji udzielają doradcy ds. ulg i umorzeń dostępni na infolinii ZUS (tel. 22 560 16 00). ZUS uruchomił też dodatkowe infolinie dla przedsiębiorców 22 290 87 02 oraz 22 290 87 03.

Uzyskanie informacji od urzędników ZUS za pomocą infolinii wiąże się z bardzo długim oczekiwaniem. Czasami nawet kilkaset osób jednocześnie stara się uzyskać pomoc od konsultantów. ZUS podkreślił, że dziennie odbiera ponad 8 tys. telefonów od petentów i prosi o cierpliwość. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP