Zamknij

ZUS: coraz więcej obcokrajowców znów płaci składki

15.09.2020 12:14
ZUS. Składki płaci coraz więcej obcokrajowców. Koniec kryzysu?
fot. Grabowski Foto/Shutterstock (ilustracyjne)

ZUS podał, że rośnie liczba obcokrajowców z ubezpieczeniem społecznym. - Oznacza to, że wracamy do sytuacji sprzed pandemii - powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od kilku lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z ponad 170 krajów, którzy pracują w Polsce. Pod koniec 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą. Największy skok dokonał się w latach 2017 i 2018.

Z informacji przekazanych PAP przez ZUS wynika, że na koniec sierpnia tego roku liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych wynosiła 658 tys.

ZUS: obcokrajowcy wracają do pracy w Polsce 

- Niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia COVID-19. Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia bieżącego roku wynosiła 658,2 tysięcy, czyli o 30 tysięcy więcej niż w lipcu. Oznacza to, że wracamy do sytuacji sprzed pandemii – mówiła prof. Gertruda Uścińska.

Zobacz także

Szefowa ZUS poinformowała, że najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy – 480,9 tys. - Na drugim miejscu są Białorusini - 44,1 tysięcy. Na trzecim – Gruzini. W rejestrach Zakładu jest ich 10,5 tysięcy – wskazała. Największy wzrost w stosunku do lipca odnotowano w przypadku obywateli Ukrainy – o 27,2 tys.

Liczba ubezpieczonych cudzoziemców wciąż dynamicznie rośnie i na koniec września powinna już przekroczyć poziom z lutego, czyli sprzed pandemii

Gertruda Uścińska

Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka i Wysp św. Tomasza.

Zobacz także

Prezes ZUS zaznaczyła, że w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z kontynuacją trendów wzrostowych w zakresie liczby firm i osób ubezpieczonych, w tym cudzoziemców.

- Liczba płatników zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia br. wyniosła 2,78 miliona (plus 15 tysięcy wobec lipca oraz plus 72 tysięcy wobec lutego). Z kolei liczba osób ubezpieczonych zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia br. wyniosła 15,3 milionów. To wzrost o 31 tysięcy wobec lipca - podkreśla.

RadioZET.pl/PAP