Zamknij

Wypłata świadczeń zagrożona? Pracownicy ZUS coraz bliżej strajku

02.08.2021 17:54
Strajk w ZUS, co ze świadczeniami
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Wypłaty emerytur, rent, zasiłków, a przyszłości także i 500 plus zostaną wstrzymane? Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedzialni za transfer tych świadczeń coraz głośniej mówią o strajku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi przygotować się na strajk pracowników. Protesty urzędników mogą doprowadzić do tego, że zabraknie rąk do obsłużenia wielu świadczeń, w tym rent i emerytur, których wypłaty mogą zostać wstrzymane.

Związkowcy z ZUS od miesięcy zgłaszają, że liczba ich obowiązków rośnie przy niezmienionych pensjach i utrudniających pracę warunkach w urzędach. Pracownicy wchodzą w spór zbiorowy i wysyłają prezes ZUS prof. Gertrudzie Uścińskiej 12 postulatów. W razie ich niespełnienia, urzędnicy będą strajkować.

Strajk pracowników ZUS coraz bliżej

Pracownicy ZUS, którzy od 1 stycznia 2022 roku do listy swoich obowiązków dopiszą obsługę programu 500 plus, mają dość pracy w trudnych warunkach. „Związkowcy chcą zatrudnienia nowych pracowników, którzy odciążyliby nieludzko przepracowanych urzędników, przestrzegania czasu pracy, możliwości wypicia szklanki wody czy sprawnego sprzętu. Jeśli zostaną zignorowani kolejny raz, zastrajkują” – pisze OPZZ.

W liście do prezes ZUS pracownicy wskazują na konieczność spełnienia przez urząd 12 postulatów:

 • podwyższenie wynagrodzeń wszystkich pracowników ZUS co najmniej o kwotę 1000 zł brutto na etat
 • zwiększenie zatrudnienia
 • przydzielanie zasad proporcjonalnie do obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy
 • koniec pracy w godzinach nadliczbowych
 • wprowadzenie możliwości spożywania na stanowisku pracy napojów
 • zapewnienie środków bezpieczeństwa w urzędach (maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji)
 • przerwa na wietrzenie pomieszczeń
 • dostosowanie temperatury pomieszczenia do wysokich temperatur na zewnętrz (zakup klimatyzatorów)
 • zaprzestanie nadmiernych kontroli pracowników
 • przestrzeganie realizacji planów urlopów pracowników,
 • wyposażenie stanowisk pracy w odpowiedniej jakości sprzęt
 • usprawnienie systemów informatycznych

ZUS ma czas do 4 sierpnia na deklarację w sprawie realizacji powyższych postulatów. Jeśli nie będzie woli porozumienia, strajk stanie się faktem.

Lista to smutny obraz tego, jak fatalna sytuacja panuje w jednym z największych polskich urzędów. W przypadku odmowy lub niezrealizowania żądań w terminie do 4 sierpnia 2021 roku uznamy, że pozostajemy w sporze zbiorowym i wszczęta zostanie procedura wynikająca z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Z doświadczenia wiemy, że tylko taka forma nacisku na pracodawcę jest skuteczna i może doprowadzić do pełnej lub częściowej realizacji żądań 

OPZZ

ZUS odpowiada za wypłatę rent, emerytur, zasiłków i świadczeń tj. 300 plus, a od 1 stycznia przyszłego roku, także i 500 plus. Brak rąk do pracy może oznaczać paraliż urzędu i nieść za sobą ryzyko opóźnionych lub wstrzymanych wypłat.

RadioZET.pl/OPZZ