Zamknij

Postojowe i odroczenie składek z ZUS-u bez decyzji

21.04.2020 09:23
ZUS. Postojowe i odroczenie składek bez decyzji. Dlaczego?
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Czekasz na decyzję ZUS-u po złożeniu wniosku? Niepotrzebnie, ponieważ urzędnicy z automatu akceptują prośby np. o zwolnienia z opłacania składek.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

ZUS to jedna z głównych instytucji, do której pracodawcy i samozatrudnień kierują wnioski, aby skorzystać z zapisów tarczy antykryzysowej. 

Jak podał portal Business Insider Polska, do 17 kwietnia złożono 882,5 tys. wniosków o zwolnienie z płacenia składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych i 221,4 tys. wniosków o świadczenie postojowe.

Zobacz także

Co z decyzją ZUS-u?

Przedsiębiorców dziwi, że po złożeniu dokumentów - przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) lub do skrzynek przed urzędami - nie otrzymują żadnej decyzji z ZUS-u.

- W przypadku świadczenia postojowego sprawa jest prosta. Jeśli ktoś otrzyma przelew na konto, nie otrzyma informacji o przyznaniu świadczenia. Wydaje się, że lepszego potwierdzenia niż przelew nie trzeba - wskazał Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS-u, w rozmowie z Business Insider Polska.

W przypadku postojowego urzędnicy odezwą się do wnioskodawcy tylko, kiedy dokumentacja będzie niekompletna lub pojawią się w niej błędy.

Co z osobami wnioskującymi o tzw. wakacje składkowe od ZUS-u?

Z kolei przedsiębiorcy wnioskujący o zwolnienie ze składek także nie otrzymają decyzji, a informację pod koniec każdego miesiąca. To efekt tego, że piętnastego dnia każdego miesiąca przypada termin składania informacji rozliczeniowych dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Dzięki temu będziemy wiedzieli jaka jest podstawa wymiaru składek i żaden pracownik nie straci na składkach emerytalnych

Paweł Żebrowski

Zobacz także

Urzędnicy ZUS-u alarmowali, że wiele wniosków od przedsiębiorców i samozatrudnionych zawiera mnóstwo błędów. Wśród nich podpisywanie dokumentów jako "Jan Kowalski" (nie zmieniano ustalonego we wzorze wniosku przykładowego nazwiska) czy wysyłali wnioski e-mailem (zamiast przez PUE ZUS).

Rzecznik Zakładu podkreślił, że "warunki do świadczenia postojowego są do sprawdzenia".

W przypadku osób samozatrudnionych i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, przekazane przez wnioskującego dane będziemy weryfikować we współpracy z KAS (Krajowa Administracja Skarbowa - przyp. red.). Dodatkowo w przypadku wykonujących umowy cywilnoprawne – wraz z wnioskiem otrzymujemy kopię umowy oraz odpowiednie oświadczenie zleceniodawcy lub zamawiającego usługę

Paweł Żebrowski

RadioZET.pl/Business Insider Polska