Zamknij

ZUS: przedsiębiorcy podpisują się "Jan Kowalski", bo tak było we wzorze

18.04.2020 13:20
ZUS. Podpisują się "Jan Kowalski", bo tak było we wzorze
fot. Arts Illustrated Studios/Shutterstock (ilustracyjne)

Jan Kowalski - tak niektórzy przedsiębiorcy podpisują wnioski do ZUS-u o skorzystanie z tarczy antykryzysowej. Dlaczego? Zapominają zmienić przykładowe nazwisko, które umieszczono we wzorach wniosków.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zwraca uwagę przedsiębiorców na staranne i dokładne wypełnianie wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej.

Jak wskazuje, przedsiębiorcy najczęściej zapominają o podpisie. Jego brak powoduje, że wniosek nie trafia do realizacji, tylko wszczynane jest postępowanie wyjaśniające.

Zobacz także

"Bezrefleksyjnie podpisują wzoru"

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski tłumaczył, że "znacznie wydłuża to czas na przykład wypłaty postojowego czy wydanie decyzji o zwolnieniu z opłacania składek".

Wskazał również na rozwagę przy korzystaniu z wzoru wypełnionego wniosku, który widnieje na stronie Zakładu.

Udostępniliśmy na stronie internetowej wzór poprawnie wypełnionego wniosku, który jest podpisany Janem Kowalskim. Niestety niektóre osoby przepisują wzór bezrefleksyjnie

Paweł Żebrowski

Przedsiębiorcy często dopisują też niepotrzebne informacje w różnych miejscach wniosków.

Zdarzają się przypadki, że zamiast wynagrodzenia miesięcznego wpisywana jest stawka godzinowa lub błędny numer rachunku bankowego

Paweł Żebrowski

Zobacz także

Kolejnym błędem jest kierowanie wniosków na złe adresy mailowe placówek ZUS. Wnioski, które nie trafią na dobrą skrzynkę, są nieważne.

Tarcza antykryzysowa. Jak złożyć wnioski do ZUS-u?

Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą Platformy Usług Elektronicznych PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego: kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Żebrowski zaapelował jednocześnie o staranne wypełnianie dokumentów, bo to - przekonywał rzecznik - decyduje o terminie wypłaty świadczenia. Błędnie wypełnione wnioski wymagają postępowania wyjaśniającego i kontaktu z wnioskodawcą.

Od 1 kwietnia przedsiębiorcy złożyli do ZUS ponad milion wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Pierwsze świadczenia postojowe zostały wypłacone 15 kwietnia.

Dotyczyło to ponad 86 tys. osób, na których konta trafiło łącznie ponad 172 mln złotych. W najbliższy poniedziałek na kontach przedsiębiorców pojawią się kolejne postojowe.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP