Zamknij

Odroczenie składek na ZUS. Jest interwencja Rzecznika MŚP

08.10.2020 17:13
ZUS. Odroczenie składek. Jest interwencja Rzecznika MŚP
fot. Grabowski Foto/Shutterstock (ilustracyjne)

Przedsiębiorcy nie mogą jednocześnie skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz z dofinansowania na ochronę miejsc pracy. Taką interpretację przepisów otrzymał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Pandemia koronawirusa spowodowała problemy finansowe w wielu polskich przedsiębiorstwach. Aby złagodzić skutki recesji, rząd przygotował narzędzia pomocowe – wśród nich możliwość zawieszenia płacenia składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy dofinansowanie na ochronę miejsc pracy.  

Jednak Rzecznik MŚP Adam Abramowicz wskazywał na brak jasnej wykładni prawnej, czy przedsiębiorcy mogą skorzystać z obu instrumentów jednocześnie. W czwartek Rzecznik MŚP poinformował o otrzymanej z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej odpowiedzi w tej sprawie.

Czy odrodzenie składek na ZUS można łączyć z dofinansowaniem?

„Wprowadzone instrumenty pomocy dla przedsiębiorców mają charakter konkurencyjny i to po stronie przedsiębiorcy leży wybór jednego, najkorzystniejszego dla siebie rozwiązania” – wynika z odpowiedzi resortu pracy.

Zobacz także

To oznacza, że nie ma możliwości kumulatywnego korzystania przez przedsiębiorcę z instrumentów pomocy dla tego samego pracownika w zakresie tego samego tytułu wypłaty. Obecne prawo nie pozwala na odroczenie płatności składek na ZUS na trzy miesiące oraz przeznaczenie środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) na pokrycie składek tych samych pracowników na ubezpieczenia społeczne należnych od pracodawcy.

W ocenie resortu pracy w przeciwnym razie doprowadziłoby to do „nieuprawnionego zróżnicowania sytuacji występujących z wnioskiem (…) przedsiębiorców w zależności od terminu złożenia wniosku”.

Zobacz także

Zwrócono również uwagę, iż „przedsiębiorca występując z wnioskiem o udzielenie wsparcia na podstawie art. 15g specustawy COVID-19, składa we wniosku oświadczenie o nieubieganiu się i rezygnacji z ubiegania się o pomoc w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat na rzecz ochrony miejsc pracy oraz o skorzystaniu ze zwolnień w opłacaniu składek na ZUS, o których mowa w ustawie”.

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, podała dwa dni temu, że kwota zwolnienia ze składek ZUS wyniosła 17 mld zł.

RadioZET.pl/PAP