Zamknij

ZUS w tym roku nie wyśle listów. Jak sprawdzić stan konta?

13.07.2020 12:16
ZUS. O ile wzrosła emerytura? Stan konta można sprawdzić na PUE ZUS
fot. Wojtek Laski/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia informację o waloryzacji emerytur online. Seniorzy nie dostaną listów z urzędu jeśli nie wystąpią o to wcześniej do ZUS.

ZUS w związku z epidemią koronawirusa rezygnuje z tradycyjnej wysyłki listów z informacją o wysokości świadczeń emerytalnych. Seniorzy mogą sprawdzić stan konta za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu lub zgłosić się do urzędu.

- W związku z pandemią koronawirusa, informację o stanie konta ubezpieczonego będzie można sprawdzić w tym roku wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Osoby, które o to wystąpią, informację otrzymają również w wersji papierowej – informuje ZUS.

ZUS: jak sprawdzić informację o stanie konta?

- W tym roku informację o stanie konta ubezpieczonego będzie można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych. Tylko osoby, które wystąpią o to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takie dane otrzymają w wersji papierowej – listem albo w placówce ZUS – poinformował urząd.

ZUS tłumaczy, że informacje o stanie konta znajdują się w „panelu ubezpieczonego”. Po wejściu w zakładkę „informacja o stanie konta” można sprawdzić kwotę świadczenie po czerwcowej waloryzacji. W zakładce tej znajdziemy także informację o stanie środków zgromadzonych na koncie ubezpieczonego w ZUS.

Zobacz także

Urząd przypomina również, że każdy ubezpieczony, który skończył 35 lat może sprawdzić, ja jaką emeryturę może liczyć w przyszłości. Takiej kalkulacji służy symulator hipotetycznej emerytury obliczonej z konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”).

„Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy” – czytamy w komunikacie ZUS.

RadioZET.pl