Zamknij

Nadpłacone składki do ZUS. Jak je odzyskać?

30.01.2020 11:23
ZUS. Nadpłata. Jak odzyskać pieniądze - wniosek
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przedsiębiorcy, którzy wpłacili do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki w zawyżonej wysokości, mogą odzyskać pieniądze. W jaki sposób ubiegać się o zwrot nadpłaty w ZUS?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Zakład Ubezpieczeń Społecznych "zalega" przedsiębiorcom miliony złotych nadpłaconych składek – informuje serwis money.pl i tłumaczy, w jaki sposób odzyskać pieniądze.

Nadpłata dotyczy zarówno przedsiębiorców, którzy zawiesili lub zakończyli prowadzenie biznesu, jak i tych, którzy wykonali o jeden przelew za dużo lub wpłacali składki w wyższej kwocie, niż było to koniecznie.

Zobacz także

Money.pl donosi, że na kontach ZUS uzbierało się blisko 2 miliardy złotych z nadpłaconych składek. Sytuacja ta dotyczy nawet miliona firm.

Zakład informuje, że w takiej sytuacji możliwe są trzy opcje. Jeśli przedsiębiorca ma zaległości, ZUS wykorzysta nadpłacone składki w celu ich uregulowania. Jeśli firma regularnie wpłaca składki i nie ma długu wobec urzędu – ZUS przeznaczy nadpłatę na poczet innych składek. Przedsiębiorca może też wnioskować o zwrot nadpłaty, co często ma miejsce w przypadku zawieszenia, lub zakończenia działalności. Nie każdy jednak korzysta z tej możliwości.

Zobacz także

Portal money.pl opisuje, że w ZUS "leżą" miliony złotych od przedsiębiorców, którzy działalności już nie prowadzą. W 2019 roku na kontach było ponad 100 milionów złotych nadpłaconych i niedotykanych pieniędzy od firm, które już dalej nie działają – czytamy w serwisie.

Odzyskanie nadpłaty możliwe jest po uprzednim złożeniu w ZUS wniosku RZS-P. Jest to wniosek płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek. Można go złożyć w placówce, przez Platformę Usług Elektronicznych lub za pośrednictwem poczty lub kuriera.

Zobacz także

Urząd zwróci przedsiębiorcy pieniądze w ciągu 30 dni od dnia, w którym odbierze wniosek. Jeśli ZUS nie dotrzyma ustawowego terminu, wówczas zwróci nadpłatę wraz z odsetkami.

Co istotne, nadpłata przedawnia się po 5 latach. Termin przedawnienia liczymy w zależności od tego, kiedy powstała nadpłata. Nie należy zatem zbyt długo zwlekać z wnioskiem do ZUS.

Zobacz także

RadioZET.pl/money.pl/ZUS