Zamknij

Koronawirus. Co z zasiłkami dla rodziców niepełnosprawnych dzieci?

11.03.2020 15:51
ZUS. Koronawirus. Zasiłek opiekuńczy dla niepełnosprawnych
fot. Shutterstock/Supawadee56 (ilustracyjne)

Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, apeluje o rozszerzenie grona beneficjentów nowego zasiłku opiekuńczego o dzieci niepełnosprawne, które ukończyły 8 lat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Chodzi o specustawę w sprawie koronawirusa. W środę premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim ogłosił zamknięcie szkół na dwa tygodnie w całej Polsce. Ustawa w takiej sytuacji uprawnia rodziców do ubiegania się o specjalny zasiłek opiekuńczy.

Nowe świadczenie przysługuje opiekunom i rodzicom dzieci do 8. roku życia. Rzecznik Praw Dziecka zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o modyfikację specustawy w tym zakresie. Pawlak wnioskował o objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia.

Jak wytłumaczył PAP, specustawa przyjęta w lutym przez rząd w związku z zachorowaniami na koronawirusa w kraju i na świecie "zawiera mały mankament dotyczący zasiłków opiekuńczych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych".

Zgłaszam taką inicjatywę legislacyjną, bo już otrzymuję sygnały, że jest luka prawna w nowych ekstraordynaryjnych przepisach w sprawie koronawirusa. Skoro od poniedziałku rodzice będą musieli przejąć całkowitą indywidualną opiekę nad dziećmi, także tymi niepełnosprawnymi, które nie mogą iść do szkół czy ośrodków specjalnych, to trzeba tym rodzicom pomóc i te przepisy pilnie zmodyfikować

– powiedział Mikołaj Pawlak

Rzecznik wyraził opinię, że "sprawy zasiłku opiekuńczego powinny być całościowo uregulowane, żeby uspokoić rodziców".

Nowy zasiłek opiekuńczy. Zasady

Zgodnie z obowiązującą specustawą dotyczącą koronawirusa, rodzice i opiekunowie mogą starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie świadczenie przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, które nie ukończyły 8 lat. Jak informuje ZUS, okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.

Aby uzyskać dodatkowe świadczenie należy złożyć wniosek do pracodawcy. Wzór takiego wniosku załączamy poniżej.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o pięciu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie chorych jest 27 osób. Po godzinie 10.00 premier ogłosił decyzję rządu o zamknięciu wszystkich szkół na terenie Polski od poniedziałku na okres 2 tygodni.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP