Zamknij

ZUS pomoże przedsiębiorcom w związku z koronawirusem

10.03.2020 16:49
ZUS. Koronawirus. Firma może starać się o odroczenie składek
fot. Shutterstock/ nikkimeel (ilustracyjne)

Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji m.in. w związku z koronawirusem mogą skorzystać z układów ratalnych przy opłacaniu składek na ubezpieczenia – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Każdy przedsiębiorca, który ma trudności w prowadzeniu biznesu może ubiegać się w ZUS o odroczenie terminu płatności składek, układ ratalny oraz – w przypadku osób opłacających składki na własne ubezpieczenia – umorzenie należności.

Przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności odczuwają skutki związane z opóźnieniem lub brakiem realizacji dostaw, z zatorami płatniczymi lub nieobecności pracowników związane ze wzrostem zachorowalności lub czynnościami mającymi na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa obywateli, mogą liczyć na pomoc ZUS

– czytamy w komunikacie

Jakie możliwości ma przedsiębiorca, który m.in. przez wstrzymanie dostaw czy nieobecność pracowników utracił płynność finansową? Jeśli przedsiębiorca ma problem z opłaceniem składek, może złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności. Jeśli ZUS się zgodzi, firma zapłaci je w innym terminie bez konieczności uiszczania odsetek. Przedsiębiorca dodatkowo zostanie wówczas obciążony opłatą prolongacyjną. ZUS przypomina, że urząd może odroczyć jedyne bieżące składki, którym termin zapłaty jeszcze nie minął.  

Zobacz także

Co w przypadku składek, których termin płatności minął? Przedsiębiorcy mogą rozłożyć swój dług na raty. Preferencyjne warunki uchronią przedsiębiorcę przez odsetkami, a jedyne obciążenie to wówczas opłata prolongacyjna. Jeżeli było wobec przedsiębiorcy prowadzone postępowanie egzekucyjne, to po podpisaniu umowy ratalnej zostanie ono zawieszone.

W wyjątkowych sytuacjach firma może ubiegać się o umorzenie składek ZUS. Kiedy? „Stanie się tak, jeśli przedsiębiorca poniósł straty materialne w wyniku nadzwyczajnego zdarzenia, które powodują, że opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić go możliwości dalszego prowadzenia firmy” – czytamy w komunikacie.

Zobacz także

Zakład w związku z epidemią koronawirusa przypomina, przedsiębiorcom ubezpieczonym w ZUS przysługuje zasiłek chorobowy. Takie świadczenie zostanie wypłacone jeśli decyzją państwowego inspektora sanitarnego ubezpieczony zostanie poddany kwarantannie lub izolacji lub lekarz uzna, że konieczne jest wystawienie zwolnienia lekarskiego.

Koronawirus z Wuhan Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii. W Polsce jest do tej pory 20 potwierdzonych przypadków.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl