Zamknij

ZUS zrezygnował z listów. Apeluje do płatników o sprawdzenie konta

14.01.2021 15:50
ZUS informuje o składkach
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z papierowej korespondencji, a informację o zaległych składkach przesłał elektronicznie. Tradycyjny list otrzymali jedynie nieliczni płatnicy, którzy nie mają konta na PUE ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych upomina się o zaległe składki. Przedsiębiorcy w większości informację o saldzie otrzymali za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Urząd apeluje do ponad 2,5 mln płatników, którzy otrzymali podsumowanie składkowe za miniony rok, by sprawdzili swoje konta. Niespłacony dług w urzędzie może szybko urosnąć.

ZUS apeluje o sprawdzenie konta

ZUS przekazał przedsiębiorcom informację o saldzie na koniec grudnia 2020 r. i rozliczeniu wpłat z 2020 roku. Z takiej informacji wynika, ile pieniędzy przekazaliśmy w 2020 roku do ZUS. Urząd zwróci pieniądze, jeśli wpłaciliśmy za dużo, zaś w przypadku niedopłaty – upomni się o zaległe składki.

Warto wejść na swojej konto żeby sprawdzić czy zapłaciliśmy wszystkie składki do ZUS i czy na naszym koncie nie ma długu lub nadpłaty 

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Rzeczniczka dodaje, że nawet groszowa niedopłata może mieć znaczenie. – Jeżeli z naszej informacji ktoś się dowie, że ma zadłużenie w ZUS może podjąć decyzję jak dług spłacić. Czy zrobić to jednorazowo czy wystąpić do ZUS o układ ratalny – dodaje Kowalska-Matis.

1. Infografika_2020_31.12.2020-1

Jak uregulować dług w ZUS-ie?

Urząd przypomina, że przy niewielkich kwotach niedopłaty lub nadpłaty można je skorygować pomniejszeniem lub powiększeniem najbliższej płatności. Każda niedopłata niesie za sobą konieczność opłacenia odsetek. Zatem im szybciej wpłacimy należności, tym lepiej.

Jeśli jednak kwota niezapłaconych składek jest na tyle duża, że nie da się jej jednorazowo spłacić, można negocjować z urzędem warunki uiszczenia długu. ZUS może takiemu płatnikowi zaproponować zawarcie układu ratalnego i wstrzymać naliczanie odsetek za zwłokę.

Co stanie się z nadpłaconymi składkami? Gdy ZUS dostał od nas więcej pieniędzy, niż potrzeba, będzie można pomniejszyć kolejne składki o kwotę nadpłaty. Można również wystąpić do urzędu z wnioskiem o zwrot nadpłaconych składek. Wówczas ZUS przeleje pieniądze na konto przedsiębiorcy.

RadioZET.pl/ZUS