Zamknij

500 osób w kolejce na infolinii ZUS. Jak załatwić sprawę w urzędzie?

30.03.2020 14:55
ZUS. Infolinia.Covid-19. Jak załatwić sprawę w urzędzie
fot. Shutterstock/ ASkwarczynski (ilustracyjne)

Konsultanci w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mają ręce pełne roboty. Jak wskazuje zakład, urzędnicy odbierają co najmniej 8 tysięcy telefonów dziennie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zasiłki opiekuńcze, zwolnienia lekarskie, odroczenie składek na ubezpieczenie. To tylko niektóre kwestie, o które telefonicznie pytają podatnicy. Internauci skarżą się na kolejki na infolinii, które sięgają nawet 550 osób. Petenci chcący załatwić sprawy telefonicznie muszą przeznaczyć kilkadziesiąt minut na oczekiwanie w kolejce.  Wcześniej usłyszą komunikat „jesteś 505-ty w kolejce. Pozostań na linii”.

ZUS, który obsługuje łącznie 25 milionów płatników i ubezpieczonych, odpowiedział na Twitterze, że konsultanci odbierają 8 tysięcy telefonów tylko w sprawie samych świadczeń chorobowych. „Staramy się pomóc każdemu” – dodaje Zakład.

ZUS apeluje, by miarę możliwości załatwiać sprawy przez internet lub kontaktować się z urzędem online.

Zobacz także

Obowiązków urzędniczych przybędzie, gdy wejdzie w życie ustawa wprowadzająca założenia tzw. tarcza antykryzysowej. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać już w środę 1 kwietnia. O dalszych losach projektu zdecyduje Senat.

Po wejściu w życie nowych przepisów ZUS zajmie się m.in. wypłatą świadczeń postojowych dla pracowników zatrudnionych na postawie umów o dzieło czy zlecenia. Wypłatę z zakładu otrzymają też samozatrudnieni. Ci razem z mikroprzedsiębiorcami będą mogli ubiegać się o trzymiesięczne zwolnienie ze składek na ubezpieczenia.

Zobacz także

ZUS zapewnił w komunikacie, że jest gotowy do realizowania tzw. tarczy antykryzysowej. Jak zapewniła prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa będą realizowane priorytetowo i będą zautomatyzowane.

Jesteśmy przygotowani na wdrożenie rozwiązań prawnych, które są ułatwieniem dla wielu pracodawców i pracowników. Proponowane w ustawie trzymiesięczne zawieszenie opłacania składek przez mikroprzedsiębiorców nie wpłynie negatywnie na ich świadczenia wypłacane z ZUS 

– zapewnia Gertruda Uścińska

RadioZET.pl