Zamknij

Rekordowa liczba ubezpieczonych obcokrajowców w Polsce

11.05.2021 09:59
ZUS. Ilu obcokrajowców jest ubezpieczonych w Polsce
fot. Marek BAZAK/East News

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował rekordową liczbę ubezpieczonych cudzoziemców. Polska staje się nowym miejscem do życia dla tysięcy osób, przybywających z innych krajów.

ZUS poinformował, że w kwietniu padła rekordowa liczba ubezpieczonych osób, które nie są Polakami. Jest to dokładnie 780,5 tys. ludzi.

Oznacza to wzrost o 110,3 tys. w stosunku do lutego 2020 roku, a w porównaniu do marca 2021 roku ta liczba wzrosła o 14,5 tys. osób.

ZUS. Rekordowa liczba ubezpieczonych cudzoziemców

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że największy wzrost ubezpieczeń nastąpił wśród obywateli Ukrainy. W tym przypadku różnica wynosi aż 10,3 tys. osób.

Epidemia Covid-19 niewątpliwie miała wpływ na liczbę cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. Po spadku w drugim kwartale, w drugiej połowie 2020 r. ponownie rosła liczba obcokrajowców – do najwyższego w historii poziomu. W grudniu 2020 r. w ZUS było zarejestrowanych już ponad 725 tys. obcokrajowców. Z kolei najnowsze dane mówią o ponad o 780 tys., cudzoziemcach, co można określić rekordem

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Szefowa zakładu dodała, że duży wzrost liczby obywateli Ukrainy w Polsce w dwóch ostatnich kwartałach 2020 r. był wynikiem odblokowania granic po okresie pierwszego lockdownu.

Obcokrajowcy wsparciem dla polskiej gospodarki

Zdaniem prof. Gertrudy Uścińskiej, liczba cudzoziemców jest ważną informacją nie tylko dla systemu ubezpieczeń społecznych.

- Dane gromadzone w ZUS, dotyczące obcokrajowców, są ważne również z punktu widzenia całej gospodarki np. rynku pracy – podkreśliła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z grupy wszystkich obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń, Ukraińcy stanowili aż 75 proc. ZUS zwraca uwagę, że od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Zakład przypomina jednocześnie, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się KRUS.

RadioZET.pl/PAP