Zamknij

ZUS ma ponad 3 biliony złotych zobowiązań

10.10.2019 07:01
ZUS. Emerytury obywatelskie w Polsce? Jest komentarz prezes Uścińskiej
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

System ubezpieczeń społecznych ma ponad 3 biliony złotych zobowiązań zaciągniętych na kilkadziesiąt lat wobec 23 milionów osób ubezpieczonych – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

– ZUS potrafi zapewniać obywatelom bezpieczeństwo socjalne – zapewniła Uścińska. 

Zapytana m.in. o Pracownicze Plany Kapitałowe, odpowiedziała: „Za pomocą PPK państwo szuka drogi wyjścia z impasu w rozwoju dobrowolnych form oszczędzania na starość”.

Zobacz także

Mamy około 16 milionów aktywnych ubezpieczonych, natomiast IKE (Indywidualne Konta Emerytalne – przyp. red.) lub IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego – przyp. red.) posiada około 1,4 milionów z nich, a jeszcze mniej regularnie odprowadza jakiekolwiek składki do tych programów. Dlatego można powiedzieć, że upowszechnienie dobrowolnego oszczędzania zbytnio się nie udało.

Gertruda Uścińska

Zdaniem prezes ZUS program PPK ma potencjał dokonania postępu na tym polu, m.in. dzięki zastosowaniu mechanizmu automatycznego zapisu, jak również zapewnienia dodatkowego wkładu finansowego ze strony pracodawców oraz państwa.

– Trzymam kciuki za powodzenie tej reformy, bo nasza przyszłość emerytalna musi być oparta na dywersyfikacji zabezpieczenia – powiedziała prezes ZUS.

Zobacz także

Odnosząc się do kwestii ewentualnego wprowadzenia emerytur obywatelskich, Uścińska zwróciła uwagę, że takie rozwiązanie występuje w państwach, w których funkcjonują dobrze rozwinięte rynki finansowe.

Emerytura obywatelska opiera się na wypłacie świadczenia w określonej przez państwo sumie i każdej osobie przechodzącej na odpowiedni wiek emerytalny. 

Można je spotkać w niektórych państwach anglosaskich. Oceniła, że ewentualna reforma w kierunku rozwiązań anglosaskich „byłaby możliwa, ale wiązałoby się to z kilkoma dekadami dostosowań prawnych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych”.

System ubezpieczeń społecznych ma ponad 3 biliony złotych zobowiązań zaciągniętych na kilkadziesiąt lat wobec 23 milionów osób ubezpieczonych w naszym systemie. Nie ma tu miejsca na proste przejście do emerytury obywatelskiej. Poza tym emerytura obywatelska wcale nie rozwiązuje problemów stawianych przez procesy demograficzne.

Gertruda Uścińska

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita