Zamknij

E-wizyty w ZUS. Jakie sprawy można załatwić przez internet?

23.11.2020 16:44
ZUS. Jakie sprawy załatwimy przez internet
fot. Mikael Damkier/shutterstock (ilustracyjne)

Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca do załatwiania spraw online. Od 4 listopada e-wizyty dostępne są w całej Polsce.

ZUS umożliwia swoim klientom e-wizyty. Od 4 listopada wirtualne spotkania z konsultantem możliwe są w całej Polsce.

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska podsumowuje pierwsze tygodnie pracy zdalnej w urzędzie i wyjaśnia, jakie sprawy możemy załatwić online.

Zobacz także: Komu należy się renta i na jakich zasadach jest przyznawana? Sprawdź swoje prawa

Emerytury, renty, zasiłki, ulgi. Jakie sprawy załatwimy podczas e-wizyty w ZUS?

Zakład poinformował o rozszerzeniu katalogu spraw, które można załatwić przez internet.

- Od 23 listopada podczas wideorozmowy z pracownikiem ZUS będzie można załatwić już nie tylko sprawy związane z emeryturami, rentami, wypłatą zasiłków, czy prowadzeniem firmy, ale również porozmawiać z doradcą do spraw ulg i umorzeń - informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zakładtłumaczy, że e-wizyta opiera się na wideorozmowie z ekspertem ZUS, dzięki której można załatwić większość spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu i kamerą. ZUS wylicza, że od początku miesiąca z tej formu kontaktu z ZUS skorzystało 7,5 tys. ubezpieczonych. Jakie sprawy zwykle załatwiali w ZUS.

Podczas e-wizyt klienci pytają m.in. o sprawy dotyczące emerytur i rent, zasiłków oraz kwestii związanych z prowadzeniem firmy, w tym także pomocy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Wiele osób pytało o zasady i terminy wypłaty zasiłków 

prezes ZUS, Gertruda Uścińska

Prezes ZUS wytłumaczyła, że doradca ds. ulg i umorzeń na podstawie informacji przedstawionych przez klienta wskazuje mu najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań względem urzędu. Może np. rozbić dług na raty lub odroczyć termin płatności składek.

Jak umówić się na e-wizytę w ZUS?

Taka wizyta online możliwa jest w tej placówce, która właściwa jest dla ubezpieczonego ze względu na miejsce zamieszkania. Płatnicy ZUS powinni umawiać się na e-wizytę w placówce właściwej ze względu na adres firmy. Na e-wizytę można umówić się w dni robocze godzinach 9.00-14.30.

Zobacz także

ZUS informuje, że na dzień przed wirtualnym spotkaniem klient otrzyma SMS z przypomnieniem o konsultacji. W dniu wizyty otrzyma link do spotkania z konsultantem.

RadioZET.pl/ZUS