Zamknij

Dodatek solidarnościowy z ZUS-u. Mija termin składania wniosków

24.08.2020 23:06
ZUS. Dodatek solidarnościowy. Mija termin składania wniosków
fot. Grabowski Foto/Shutterstock (ilustracyjne)

ZUS przypomina, że o dodatek solidarnościowy można wnioskować do 31 sierpnia. Jak podała prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska, w ramach tego świadczenia do tej pory wypłacono 271 mln zł.

Dodatek solidarnościowy to świadczenie przeznaczone dla osób, które w czasie pandemii koronawirusa straciły prace. Zasiłek wynosi 1,4 tys. zł miesięcznie. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

- Wypłata świadczenia następuje w ciągu kilku dni od złożenia wniosku. Z naszych danych wynika, że częściej o środki wnioskują kobiety – 58 procent Pod względem wieku największa liczba wniosków – około 32 procent – pochodzi od osób między 26. a 35. rokiem życia – podała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Dodatek solidarnościowy. Do kiedy można złożyć wniosek?

Termin składania wniosków o dodatek solidarnościowy mija 31 sierpnia 2020 roku.

Zobacz także

O świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi z powodu pandemii COVID-19 pracodawca po 15 marca 2020 roku rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła.

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r. Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym, czyli już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Zobacz także

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składki emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

RadioZET.pl/PAP