Zamknij

Wyrównanie z ZUS dla osób, które pobierały niższe zasiłki

12.10.2020 13:57
ZUS. Będą wyrównania za obniżony zasiłek macierzyński i chorobowy
fot. daniel catrihual/shutterstock (ilustracyjne)

ZUS w trakcie pandemii obniżył kwotę zasiłku macierzyńskiego i chorobowego tym, którzy nie pracowali w pełnym wymiarze godzin. Ubezpieczeni mogą jednak liczyć na wyrównanie.

Zasiłki z ZUS wypłacane są w wysokości zależnej od wymiaru czasu pracy. W dobie pandemii wielu pracodawców zdecydowało się na obcięcie pensji i godzin pracy zatrudnionym.

Efekt? Pobierane w tym czasie zasiłki chorobowe lub macierzyńskie były niższe niż przy pełnym wymiarze czasu pracy. Rząd poprawił jednak niekorzystne dla pracowników przepisy, dzięki czemu ubezpieczeni mogą ubiegać się o wyrównanie.

Ponowne przeliczenie obniżonych zasiłków z ZUS

Obniżenie wymiaru czasu pracy powodowało także obniżenie podstawy zasiłku macierzyńskiego czy chorobowego. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował o zmianie niekorzystnych przepisów.

Zobacz także

Prezydent podpisał bowiem ustawę, która zmienia zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, w tym zasiłku macierzyńskiego. Według nowych przepisów, podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie będzie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy. Oznacza to, że np. kobiety w ciąży otrzymają z ZUS zasiłek macierzyński w pełnej wysokości tj. wyliczonej w oparciu o pełny wymiar czasu pracy.

Stanisław Szwed z resortu rodziny i polityki społecznej mówił o rozmowie z PAP, że nowe przepisy dotyczą zarówno tych pracowników, którzy dopiero nabędą prawo do tych świadczeń jak i pracowników, którym ZUS albo pracodawcy ustalili już podstawę wymiaru świadczeń na podstawie obniżonego wynagrodzenia.

Osoby, które były na zasiłkach chorobowych, czy na zasiłkach macierzyńskich, miały obniżony wymiar czasu pracy i pobierały obniżone wynagrodzenie, otrzymają też wyrównanie od tego momentu, w którym ten zasiłek pobierały 

Stanisław Szwed

Co istotne, ponowne przeliczenie świadczeń nie nastąpi z automatu. Trzeba będzie złożyć wniosek o ponowne przeliczenie podstawy wymiaru zasiłku. Zdaniem wiceministra, do ZUS może wpłynąć około tysiąca takich wniosków.

Osoby, które dopiero będą pobierać zasiłek, nie muszą obawiać się obniżenia świadczenia ze względu na krótszą pracę. Ich zasiłki zostaną obliczone na podstawie pełnego czasu pracy.

RadioZET.pl/PAP