Zamknij

Pierwsze trzynastki trafią na konta emerytów 1 kwietnia

31.03.2020 07:38
ZUS. Trzynasta emerytura 2020. Kiedy wypłata
fot. Shutterstock/oneinchpunch (ilustracyjne)

Pierwsze trzynastki trafią 1 kwietnia na konta emerytów i rencistów – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Trzynastki, czyli dodatkowe świadczenia dla emerytów, trafią do seniorów wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.

Chodzi o ekstra emeryturę wypłacaną wszystkim uprawnionym do tego świadczenia i rencistom. Świadczenie otrzymają też uprawnieni do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, przeznaczonego dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Trzynastka trafi też do tych, którzy pobierają nauczycielskie świadczenie kompensacyjne i zasiłek przedemerytalny. Łącznie dodatkowa emerytura trafi do 9 mln osób.

Chciałabym zapewnić wszystkich świadczeniobiorców, że emerytury i renty są wypłacane na czas. Tak samo jest w przypadku dodatkowego świadczenie, czyli trzynastej emerytury

- podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Trzynastka wypłacana jest w stałej wysokości – 1200 złotych brutto. Emeryci dostaną zatem na rękę 981 złotych. Trzynastki emeryci dostaną 1 kwietnia wraz z emeryturami i rentami za kwiecień. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

Zobacz także

Prezes ZUS przypomniała, że nie trzeba wnioskować o takie świadczenie, jest ono wypłacane z automatu. Wyjaśniła też, że do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

ZUS dodaje, że trzynastka nie podlega zajęciom komorniczym, co zabezpieczy finanse osób z długami.

Zobacz także

RadioZET.pl/ZUS