Zamknij

ZUS zwróci Polakom nadpłacone składki

11.09.2020 14:27
ZUS zwróci nadpłacone składki. Padła konkretna data
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

ZUS zapowiedział zwroty nadpłaconych składek lub zaliczenie ich na pokrycie przyszłych zobowiązań. Będą one dostępne od 20 września 2020 roku.

ZUS podał, że kwota wypłat wyniesie ok. 600 mln zł. - To jest przykład naszego odpowiedzialnego działania, gdyż to całkowicie nasz projekt – przekazała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Podkreśliła, że rozwiązanie dotyczy 800 tys. osób.

Wyjaśniła, że powstanie tych nadwyżek wynikło przede wszystkim z tego, że podczas pandemii prawo różnie regulowało, jak zwalniać płatników z obowiązku uiszczania składek.

ZUS zwraca nadpłacone składki 

ZUS był jedną z głównych publicznych instytucji odpowiedzialnych za przygotowanie założeń do tzw. tarczy antykryzysowej, a potem jej realizację. - Łącznie zrealizowaliśmy ponad 6,5 milionów wniosków i udzieliliśmy wsparcia w różnych formach na ponad 25 miliardów złotych – wskazała prof. Uścińska.

Zobacz także

Jej zdaniem kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa gospodarki było właśnie trzymiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Objęło ono prawie 2 mln płatników i pochłonęło 12,5 mld zł.

Prezes ZUS zaznaczyła jednocześnie, że wypłata świadczeń w ramach tarczy nie wpłynęła negatywnie na kondycje finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według niej jest ona obecnie bezpieczna i stabilna.

Za okres zwolnień z obowiązku wypłacania składek, otrzymujemy pieniądze z funduszu przeciwdziałania skutkom COVID-19, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. To dokładnie rekompensuje nam te składki, których nie pobraliśmy z tytułu zwolnienia. Podobnie dzieje się w związku z wypłatą innych świadczeń w ramach tarczy

Gertruda Uścińska

Prezes ZUS podkreśliła, że działania związane z tarczą antykryzysową nadal trwają. Przypomniała, że obecnie uchwalane są założenia tarczy antykryzysowej 5.0, która objęłaby przede wszystkim branżę turystyczną i kulturalno-rozrywkową. W projekcie przewidziana jest m.in. wypłata dwóch rodzajów świadczenia postojowego, w tym dla przewodników turystycznych i górskich oraz zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla pracodawców z obu branż.

- Czekamy na uchwalenie tej ustawy, a kiedy to nastąpi, wtedy ZUS będzie ją bezzwłocznie realizował. Koszt tego przedsięwzięcia to około 550 milionów złotych, w tym 400 milionów z tytułu zwolnienia ze składek - wskazała prezes ZUS.

RadioZET.pl/PAP