Zamknij

ZUS zdradził sposób na wyższą emeryturę. Wystarczy nie słuchać się rządu

23.09.2021 15:24
emerytka z listem od ZUS
fot. Marek BAZAK/East News

Gertruda Uścińska, prezes ZUS, przekazała prosty i skuteczny sposób na zwiększenie sobie emerytury. Wystarczy zignorować wprowadzony przez rząd niższy wiek emerytalny. Każdy rok przepracowany dłużej to świadczenie wyższe o 10-15 procent. 

Emerytury mogą być wyższe, ale cudów nie ma i nie będzie. Obecny system premiuje dłuższą pracę. Im większy kapitał zgromadzimy i później przejdziemy na emeryturę – czyli, mówiąc brutalnie, zostanie nam mniej życia na pobieranie pieniędzy od ZUS – tym wyższe będzie nasze świadczenie.

Taką okrutną prawdę wyjawiła Gertruda Uścińska, prezes ZUS, w rozmowie z „Super Expressem”. Rząd obniżając wiek emerytalny wyświadczył Polakom niedźwiedzią przysługę, jako że skazał nas na niskie świadczenia. Politycy boją się z tej decyzji wycofać, bojąc się spadku poparcia, ale w Krajowym Planie Odbudowy jasno wskazał, że będzie „efektywnie podwyższał wiek emerytalny”.

ZUS: jest tylko jeden sposób na podwyższenie emerytury. Dłużej pracować

10 procent świadczeń przyznawanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest niższa, niż emerytura minimalna. Seniorzy przechodzący na emeryturę nie mają zgromadzonego kapitału początkowego w wystarczającej wysokości, żeby zagwarantować im wysokie wypłaty. Szybsze przechodzenie na emeryturę oznacza także, że zaksięgowana w ZUS kwota dzielona jest na więcej miesięcznych transz, niż gdybyśmy z aktywności zawodowej zrezygnowali później.

Gertruda Uścińska podkreśliła to w rozmowie z „Super Expressem”, przekazując jedyny skuteczny sposób na zwiększenie emerytury w stosunku do otrzymywanego wynagrodzenia. Osoby, które zarabiają mniej, ale będą pracować dłużej, mogą otrzymać świadczenia wyższe niż osoby otrzymującej większe uposażenia, ale decydującej się na przejście na emeryturę wcześniej.

Nowy system emerytalny wymaga od nas wydłużania aktywności ekonomicznej. Jest on tak zbudowany, że emerytura zależy od długości aktywności ekonomicznej, od zebranej sumy składek emerytalnych i od dalszego średniego trwania życia w momencie, kiedy obliczane jest świadczenie. Im większy ten kapitał oraz im późniejsze przejście na emeryturę, tym emerytura jest wyższa.

Gertruda Uścińska

Szefowa ZUS dodała, że według wyliczeń Zakładu każdy dodatkowy rok pracy już po osiągnięciu wieku emerytalnego zwiększa otrzymywane świadczenie o 10-15 procent. W KPO, w którym rząd mówił o konieczności podwyższenia wieku emerytalnego, mowa była o podwyżce o 7 procent.

Gertruda Uścińska dodała, że Polacy zdali sobie już sprawę z tej zależności i coraz częściej decydują się na kontynuowanie kariery mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. W latach 2015-2017 między 80 a 90 procent uprawnionych przechodziło na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wyznaczonego wieku.

Obecnie jest to już tylko 60 procent. - 25 procent przesuwa ten moment na okres do roku, kilkanaście procent uprawnionych przesuwa tę decyzję o rok lub dłużej – uściśliła Uścińska.

RadioZET.pl/Super Express