Zamknij

ZUS zapyta sąsiadów, co robiliśmy na L4

27.09.2021 11:20
ZUS
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dzięki znowelizowanym przepisom otrzyma możliwość sprawdzania aktywności osób korzystających z L4. Urzędnicy będą mogli między innymi rozpytywać wśród sąsiadów, czy na zwolnieniu przypadkiem nie robiliśmy remontu oraz sprawdzać w biurach podróży, czy nie mieliśmy wykupionej wycieczki.

ZUS będzie jeszcze mocniej stosować wobec Polaków zasadę „ufaj, ale kontroluj”. W 2022 roku Zakład otrzyma nowe uprawnienia: będzie mógł zbierać szczegółowe informacje o tym, jak ubezpieczeni spędzali czas na L4.

Jeśli się okaże, że zamiast chorować oddawali się wyjazdowym szaleństwom lub robili remont w domu, ZUS będzie żądać zwrotu zasiłku chorobowego. O osoby na L4 Zakład będzie mógł pytać między innymi sąsiadów.

ZUS będzie sprawdzał osoby na L4. Zapyta sąsiadów i biura podróży

ZUS stanie się w 2022 roku jeszcze mocniejszy w kontaktach z ubezpieczonymi. Zakład otrzyma między innymi prawo do odbierania świadczeń wraz z odsetkami. Płacić trzeba je będzie nawet wtedy, gdy przyznane ubezpieczonemu pieniądze będą efektem błędu, jaki popełni zakład. Odsetki mają dotyczyć maksymalnie 5 lat, suma do oddania będzie więc spora.

Utrata świadczenia i oddane pieniędzy z odsetkami czekać ma także osoby, które zwolnienie lekarskie wykorzystają do celów innych niż chorowanie w domu. ZUS od 1 stycznia 2022 będzie mógł stosować nową broń: zwiększone uprawnienia do zbierania informacji o aktywności ubezpieczonego.

Nowelizacja ma uciąć dywagacje na temat tego, kiedy L4 przyznane jest bezzasadnie. ZUS otrzyma prawo zbierania informacji z wielu różnych źródeł. Według interpretacji ekspertów przytoczonej przez serwis prawo.pl, oznacza to między innymi możliwość przeprowadzania wywiadu środowiskowego wśród sąsiadów (na przykład czy słyszeli w czasie zwolnienia odgłosy remontów, imprez czy przyjmowania gości), a nawet sprawdzać w biurach podróży, czy dany ubezpieczony miał w czasie zwolnienia wykupioną wycieczkę.

Nowe przepisy nie określają precyzyjnie, do kogo może zgłosić się ZUS po informacje: w grę może więc wchodzić między innymi wypytywanie operatorów komórkowych o okolice, w których do sieci logował się telefon czy sprawdzanie w banku, w jakich miejscach używana była karta płatnicza.

Nowelizacja mówi, że szersze uprawnienia zbierania informacji mogą być stosowane „w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości oraz podstaw wymiaru”. Nie wprowadza jednak jasnej definicji, czym jest ten niezbędny zakres.

RadioZET.pl/prawo.pl