Zamknij

ZUS i wideorozmowy. Jak umówić się na spotkanie online?

19.10.2020 16:17
ZUS zaprasza na wideorozmowy. Wszystko przed koronawirusa
fot. Piotr Swat/Shutterstock (ilustracyjne)

ZUS będzie spotykał się z petentami w formie wideorozmowy. Nowe rozwiązanie jest odpowiedzią na obostrzenia podczas II fali pandemii koronairusa.

Nowe obostrzenia, które od kilku dni systematycznie wprowadza rząd Mateusza Morawieckiego, mają zmniejszyć liczbę zakażeń koronawirusem. W strefie czerwonej od soboty 17 października znajduje się aż 152 powiaty, w których mieszka około 70 proc. Polaków. Obostrzenia dotyczą także instytucji administracji publicznej, które powinny obsługiwać organiczną liczbę petentów.

- Dbamy o bezpieczeństwo i czas naszych klientów, dlatego wprowadzamy kolejne udogodnienie, dzięki któremu można odwiedzić nas online. E-wizyta to wideorozmowa z naszym ekspertem z placówki ZUS – przekazała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS. Spotkanie online. Jak się umówić?

Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę wizyty.

Zobacz także

Podczas e-wizyty eksperci ZUS odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek. Na wirtualną wizytę można umówić się w dni robocze godzinach 9.00-14.30. Może ona trwać nie dłużej niż 20 minut.

Jak przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, z e-wizyty można już korzystać w oddziałach ZUS w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. - W listopadzie usługa będzie dostępna we wszystkich naszych oddziałach. Jeśli chcemy zarezerwować wirtualną wizytę należy wejść na stronę ZUS.pl - podała prof. Uścińska.

Podczas rezerwacji podajemy: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy miejsca zamieszkania. Należy wybrać również obszar merytoryczny e-wizyty, czyli: zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący, założenie profilu PUE (Platforma Usług Elektrotechnicznych - PUE), docelowo również doradca ds. ulg i umorzeń

Gertruda Uścińska

Dzień przed spotkaniem klient ZUS otrzyma SMS-a z przypomnieniem o e-wizycie – na wskazany podczas rejestracji numer telefonu. W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, otrzyma mail z linkiem. Po kliknięciu w link nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS.

Zobacz także

Prezes ZUS podkreśliła, że wideorozmowy z urzędnikami to "nowa e-usługa, dzięki której można załatwić sprawę w z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, bez wychodzenia z domu".

Jak wyjaśnia Zakład, jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.

W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient ma pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

RadioZET.pl/PAP