Zamknij

ZUS wysyła emerytom wyrównania. Pierwsze wypłaty już trafiły na konta

04.10.2021 18:58
Czerwcowi emeryci z wyrównaniem
fot. Marek BAZAK/East News

Seniorzy otrzymają w tym miesiącu wyższe przelewy z ZUS. Mowa o tzw. czerwcowych emerytach, którym  urząd wyrówna świadczenia. Pierwsze pieniądze już zasiliły ich konta.

Emerytury w październiku będą wyjątkowo hojne za sprawą wyrównania, które trafi na konto seniorów. ZUS rekompensuje czerwcowym emerytom straty, jakie ponieśli, przechodząc na emeryturę w tym niekorzystnym miesiącu.

Wyrównania dla seniorów to pokłosie noweli o systemie ubezpieczeń społecznych. Dzięki nowym przepisom tegoroczni i przyszli emeryci załapią się zarówno na roczną, jak i kwartalną waloryzację, a świadczenie będzie wyższe.

Emerytury czerwcowe. Na czym polegał problem?

Przez długie lata przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu, kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlegała dodatkowym waloryzacjom kwartalnym, gdyż została już zwaloryzowana rocznie za poprzedni rok. Nowe przepisy usunęły ten absurd.

Odtąd każdy, kto przejdzie na emeryturę w czerwcu, może liczyć i na roczną i na kwartalną waloryzację. Innymi słowy, przejście na emeryturę w czerwcu będzie traktowane przez urząd tak samo, jak zgłoszenie się do ZUS-u w maju. Seniorzy, którzy w czerwcu tego roku przeszli na emeryturę, dostaną wyrównanie z ZUS. Ustawodawca nie przewidział jednak rekompensat dla tych, którzy od lat tracą na czerwcowych emeryturach.

Emerytury czerwcowe. ZUS przeleje pieniądze seniorom

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę emerytur wraz z wyrównaniem od czerwca tego roku. Środki trafiły już na konta pierwszych emerytów – poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Pierwsze przelewy zostały zrealizowane już 1 października. Kolejne zaplanowane są na 5,6, 10, 15 i 20 dnia miesiąca.

Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczą, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało. Wypłata za październik tego roku będzie realizowana już w nowej wysokości 

prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska

Tegoroczni emeryci, którzy zgłosili się do ZUS w czerwcu, nie muszą składać wniosków o wyrównanie. Wyższe świadczenia będą im przyznane z automatu.

RadioZET.pl/PAP