Zamknij

ZUS wyrówna emerytury czerwcowe. Pieniądze już w październiku

28.09.2021 10:34
emerytka licząca pieniądze
fot. Marek BAZAK/East News

W październiku 2021 roku ZUS wypłaci wyrównanie do zaniżonych emerytur czerwcowych. Na zwiększenie świadczeń do poziomów przyznawanych w innych miesiącach roku mogą liczyć jednak tylko osoby, które poszkodowane zostały w 2021 roku. „Prawo nie działa wstecz”.

Emerytury czerwcowe były przyznawane jako znacznie niższe od świadczeń majowych i lipcowych. Powodem był błąd w systemie waloryzacji kapitału początkowego: seniorzy kończący aktywność zawodową w czerwcu byli pozbawieni jednego przeliczenia, co miało wymierny wpływ na wysokość przyznawanej emerytury.

W 2021 roku wadliwe przepisy zostały znowelizowane, by usunąć problem zaniżonych czerwcowych emerytur. Dobre wiadomości dotyczą jednak tylko osób, które świadczenie w tym miesiącu otrzymały w 2021 roku lub będą przechodzić na emeryturę w przyszłości. W przypadku tegorocznych emerytów wyrównanie krzywdząco niskiego świadczenia zostanie wypłacone w październiku; wcześniejsi poszkodowani na taką sprawiedliwość nie mając co liczyć.

Wyrównanie do emerytur czerwcowych. Pieniądze dla seniorów z zaniżonymi świadczeniami

Problem zaniżania wysokości emerytur wyznaczanych w czerwcu pojawił się wraz z wprowadzoną w 2009 roku reformą systemu emerytalnego. Twórcy legislacji przegapili błąd, przez który czerwcowe świadczenia były niższe od przyznawanych w innych miesiącach roku nawet o 12 procent z powodu pozbawienia kapitału początkowego jednej waloryzacji.

Prawo, które likwidowało ten błąd, zostało przyjęte dopiero w 2021 roku. To na jego podstawie emerytury przyznane w tym roku zostaną podwyższone do prawidłowej wysokości, a seniorzy którzy zakończyli aktywność zawodową w czerwcu 2021 otrzymają od października 2021 wyższą emeryturę oraz wyrównanie za miesiące, w których ZUS wypłacał im niższe świadczenia. Szczegóły operacji zdradziła w Programie Pierwszym Polskiego Radia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczą, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie dokonywał wypłat świadczeń wraz z wyrównaniem od czerwca bieżącego roku w październikowych terminach. Wypłata za październik 2021 roku będzie realizowana już w nowej wysokości.

Gertruda Uścińska

Na podwyższenie czerwcowej emerytury oraz wypłacenie wyrównania liczyć mogą jednak tylko seniorzy, którzy poszkodowani zostali w 2021 roku. Zaniżone świadczenia przyznane wcześniej nie zostaną podwyższone: większość rządząca odrzuciła poprawkę opozycji, która chciała wyrównania dla wszystkich poszkodowanych.

Gertruda Uścińska wytłumaczyła, że taka decyzja została podjęta z przyczyn finansowych. Uporządkowanie wszystkich świadczeń czerwcowych pochłonęłoby kilka miliardów złotych.

RadioZET.pl/PAP