Zamknij

ZUS wypłacił 30 mln zł jako 300 plus. Zmieniły się zasady

22.07.2021 09:02
Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Program „Dobry start”, znany powszechnie jako „300 plus”, został w 2021 roku przejęty przez ZUS. Zakład poinformował, że rozpoczął wypłaty pieniędzy dla rodziców. Wsparcie otrzymali już rodzice 100 000 dzieci, wnioski można składać do 30 listopada 2021 roku.

300 plus to wypłacana raz w roku wyprawka na dzieci, które rozpoczynają rok szkolny. Środki powinny zostać wykorzystane na zakup podręczników, przyborów szkolnych i innych produktów, które będą używane podczas zdobywania wiedzy.

Dobry start po raz pierwszy prowadzony jest przez ZUS. Zakład przejął zarządzanie świadczeniem od samorządów, gdyż rząd szuka oszczędności w programie. W związku z tym zmieniły się zasady przyznawania i wypłaty środków.

300 plus w ZUS. Jak dostać pieniądze?

W roku szkolnym 2021/2022 wnioski o przyznanie 300 plus można składać tylko drogą elektroniczną, przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, serwis transakcyjny banku lub portal Emp@tia. Dokumenty papierowe nie będą przyjmowane ani rozpatrywane.

Dla osób, którym z tego powodu grozi wykluczenie z programu, ZUS przygotował w oddziałach specjalne stanowiska komputerowe. Za ich pomocą i przy wsparciu pracowników można wnioski wypełnić na miejscu. Pieniądze można od 2021 roku otrzymać tylko przelewem na konto.

Świadczenia z programu Dobry start cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. ZUS podał, że wypłacił już środki na około 100 000 dzieci, co daje kwotę sięgającą 30 mln zł. Zakład chwalony jest w związku z tym przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg. Wnioski można składać od 1 lipca 2021 roku. Lepiej się z tym pospieszyć - urzędnicy zapowiadają, że na jesieni mogą zastrajkować.

Ci, którzy już to zrobili, powinni w najbliższym czasie sprawdzać stan konta – Zakład Ubezpieczeń Społecznych działa sprawnie i wypłaca już świadczenia. W wielu przypadkach pozwoli to na pokrycie kosztów wyprawki szkolnej jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. To ważne wsparcie i spokojna głowa rodziców.

Marlena Maląg

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapewniła z kolei, że dzięki „maksymalnemu zautomatyzowaniu” obsługi wniosków proces ten przebiega sprawnie i szybko. Interwencje urzędników wymagane są tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak postępowania wyjaśniające.

Uścińśka dodała, że oznacza to setki milionów złotych oszczędności dla państwa w ciągu najbliższych kilku lat. ZUS od 1 stycznia 2022 roku przejmie także zarządzanie programem 500 plus.

RadioZET.pl/PAP