Zamknij

ZUS wyliczy hipotetyczną emeryturę. „To tylko prognoza"

02.08.2021 21:54
ZUS wyliczy hipotetyczną emeryturę
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje przyszłych emerytów, na jakie świadczenia będą mogli liczyć po osiągnięciu wieku emerytalnego. „To tylko prognoza, która będzie się zmieniać” – pisze urząd.

ZUS wyliczy hipotetyczną emeryturę tym ubezpieczonym, którzy płacą składki i skończyli 35 lat. Podobnie jak w ubiegłym roku, nie poinformuje o tym przyszłych emerytów listownie, tylko udostępni taką informację online.

„Przeczytaj ile masz na koncie w ZUS” – pisze urząd w komunikacie prasowym. Warto jednak nadmienić, że jest to jedynie zapis księgowy, który nie ma bezpośredniego odzwierciedlenia w kwocie przyszłych świadczeń emerytalnych. 

ZUS wyliczy hipotetyczną emeryturę

„Zamiast listu w skrzynce informacje o przyszłej emeryturze można znaleźć w Internecie” – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak podaje Zakład, informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) odwzorowuje stan środków zapisanych zarówno na koncie jak i subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, które zostały zgromadzone do końca 2020 roku.

- Żeby zobaczyć ile zgromadziliśmy na swoim emerytalnym koncie i jak będzie wyglądała nasza przyszła emerytura wystarczy zalogować się na swoje konto na naszej platformie internetowej, potem wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2020 r.” – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Coroczną informację o Stanie Konta Ubezpieczonego, czyli IOSKU, Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia już po przeprowadzeniu w czerwcu rocznej waloryzacji składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie. Ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”).

ZUS udostępnia dwie symulacje wyliczeń. Jedna zakłada, że pracujemy dalej i odprowadzamy składki, druga- koniec aktywności zarobkowej.

Uprzedzam, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami, co do dalszej kariery zawodowej 

Iwona Kowalska-Matis

Urząd pisze o „stanie konta” ubezpieczonego. W odróżnieniu jednak np. od konta bankowego, zgromadzone w ZUS środki są jedynie zapisem, zaś wysokość przyszłych emerytur zależna będzie od wielu innych zmiennych. Coraz więcej osób osiąga wiek emerytalny i odchodzi z rynku pracy, a coraz mniej się na nim pojawia. Czynniki te sprawiają, że bez względu na wysokość odprowadzonych składek, przyszłe emerytury będą warte coraz mniej.

Jak objaśnia Forum Obywatelskiego Rozwoju, wpłacone do ZUS-u pieniądze są natychmiast wydawane na wypłatę bieżących emerytur. „W zamian dostajemy wirtualne punkty i obietnicę, że następne pokolenia będą wypłacać nam wyznaczoną na ich podstawie emeryturę”- pisze FOR.  Im mniej osób będzie pracowało w przyszłości, a więcej będzie emerytów, tym emerytury z niego wypłacane będą niższe. Obecnie na jednego emeryta przypada czterech pracujących a za około 20 lat będzie już tylko dwóch pracujących.

RadioZET.pl/mat.pras