Zamknij

ZUS wyjątkowo obciążony przez pandemię. Co z wypłatą trzynastek?

20.07.2020 09:40
Wydatki ZUS a wypłata trzynastek
fot. Grabowski Foto/shutterstock (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przez koronakryzys został obciążony rekordowymi wydatkami. Czy we wspólnej kasie wystarczy pieniędzy dla emerytów? Na pytanie PAP odpowiedziała prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska.

Miliardy złotych wypłacone przez ZUS w ramach świadczeń postojowych przy utracie wpływów wynikających z odroczenia lub zwolnienia płatników ze składek nadszarpnęły finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy w związku ze realizacją rządowych tarcz antykryzysowych we wspólnej kasie wystarczy pieniędzy na wypłaty emerytur, w tym tzw. trzynastek?

Prezes ZUS: Pieniędzy wystarczy, bo to gwarantuje państwo

Prezes ZUS Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP wskazała na zwiększone przez koronakryzys wydatki Zakładu.

Zobacz także

Jak podsumowała, ZUS wypłacił przedsiębiorcom i świadczeniobiorcom łącznie ponad 21 miliardów złotych w ramach tarcz antykryzysowych.

Zrealizowaliśmy zwolnienie ze składek dla około 2 milionów firm, umarzając składki na kwotę 12 miliardów złotych za około 6,5 miliona osób ubezpieczonych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca również świadczenia postojowe dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne 

– wskazała prezes ZUS

Dodała też, że w ramach samych świadczeń postojowych, których ZUS wypłacił 2,2 mln, z funduszu ubyło 4,4 mld złotych. Jednocześnie płatnicy składek skorzystali z odroczenia lub rozłożenia na raty ich opłaty, przez co do ZUS wpłynęło średnio o 5 mld złotych mniej.

Zobacz także

Czy w związku z realizacją zadań wynikających z Tarczy Antykryzysowej wystarczy pieniędzy na wypłaty dla emerytów i rencistów? Gertruda Uścińska na pytanie PAP odpowiedziała twierdząco, gdyż „to gwarantuje państwo”.

- Oczywiście, ponieważ wypłacalność świadczeń z ubezpieczeń społecznych gwarantowana jest przez państwo. Niedobory w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są na bieżąco pokrywane z dotacji budżetu państwa. W tegorocznym budżecie mamy przewidziane 34 mld zł dotacji. Ponadto korzystamy ze środków pochodzących z funduszu przeciwdziałania Covid-19, który jest obsługiwany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dla nas przewidziana jest możliwość pozyskania z tego funduszu około 37 mld złotych – mówiła prezes ZUS.

RadioZET.pl/PAP