Zamknij

ZUS: szczęśliwcy już z 13. emeryturą. Kolejne pieniądze już jutro

01.04.2021 15:26
ZUS: szczęśliwcy już z 13. emeryturą. Kolejne pieniądze już jutro
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pierwsza transza przelewów środków w ramach trzynastej emerytury pojawiła się na kontach seniorów 1 kwietnia. Nie wszyscy jednak dostali już pieniądze.

Emerytury większości seniorów nie są wystarczające do swobodnego życia, dlatego rząd oferuje dodatkowe świadczenia. W ostatnim dniu marca pisaliśmy ile, komu i z jakimi wyjątkami wypłaca państwo.

Pierwsi seniorzy dodatkowe pieniądze otrzymali już 1 kwietnia, a więc jeszcze przed Wielkanocą. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zastrzegła jednak, że część beneficjentów na wypłatę będzie musiała czekać aż do maja 2021

13. emerytura już na kontach seniorów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał pierwszej grupie emerytów tzw. trzynastki. Prezes ZUS Gertruda Uścińska potwierdziła, że pieniądze już dotarły do odbiorców.

W tej sytuacji, gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy w Polsce np. dla terminu płatności +05+ w kwietniu wypłaty świadczeń będą realizowane do 2 kwietnia włącznie. Oznacza to, że większa część osób otrzyma trzynastkę jeszcze przed świętami Wielkanocnymi

Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Prezes ZUS dodała, że: "Dodatkowe roczne świadczenia będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2021 r. będzie to 1250,88 zł brutto".

ZUS. Trzynastka na kontach emerytów

Większość emerytów otrzyma trzynaste świadczenie wraz ze standardowym przelewem z ZUS. Oznacza to, że dodatkowe pieniądze pojawią się a koncie wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z tej kwoty nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Trzynastą emeryturę seniorzy po raz pierwszy otrzymali w 2019 r., a w 2020 r. jej coroczna wypłata została zagwarantowana ustawowo. Pieniądze trafią do osób, które pobierają emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Trzynaste świadczenie przysługuje osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało ustalone do 31 marca 2021 r.

RadioZET.pl/PAP