Zamknij

ZUS: średnia emerytura 9145 zł. W 2060 roku

24.09.2020 10:07
banknoty
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS poinformował, że w 2060 roku średnia emerytura będzie wynosić 9145 zł. To zła wiadomość: w relacji do spodziewanego przeciętnego wynagrodzenia z tego czasu będzie to tylko niecałe 25 procent.

ZUS przedstawił informacje na temat prognozowanej wysokości przeciętnego świadczenia w odpowiedzi na zapytanie senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Zakład podał spodziewaną wartość przeciętnej emerytury w nadchodzących dekadach wraz ze stopą zastąpienia.

Relacja emerytury do płac będzie coraz niższa: w pierwszej połowie 2020 roku stopa zastąpienia wynosiła 53,9 procenta, w 2060 roku będzie to tylko 24,9 procenta. Nominalna wartość świadczenia mimo tego nieznacznie wzrośnie.

ZUS: prognoza wysokości emerytur do 2060 roku. Stopa zastąpienia spadnie o połowę

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podpisała się pod dokumentem, który w odpowiedzi na swoje zapytanie dotyczące spodziewanych wysokości przyszłych emerytur otrzymał senator Krzysztof Brejza. Z danych Zakładu wynika, że stopa zastąpienia, czyli stosunek wysokości emerytury do przeciętnego wynagrodzenia, będzie przez najbliższe dekady systematycznie spadać.

Zobacz także

Trend tez zaczął się w 2014 roku, gdy stopa zastąpienia wynosiła 61,8 procenta. W 2020 wartość ta spadła do 53,9 procenta, w kolejnych latach będzie sukcesywnie spadać.

Prezes ZUS zastrzegła, że spadek stopy zastąpienia nie oznacza, że siła nabywcza emerytury będzie spadać. W kwotach nominalnych z 2018 roku zapowiedziane na 2060 rok 9145 zł przeciętnej emerytury warte będzie około 3265 zł. To o 866 zł więcej, niż wynosić będzie (także w kwocie zdyskontowanej inflacją na 2018 rok) przeciętna emerytura przewidziana na 2021 rok (2399 zł).

Ale to oznacza jednoznacznie, że potrzebujemy daleko idącej dywersyfikacji źródeł zabezpieczenia na starość. (…) Realizacja prawa do emerytury, do zabezpieczenia społecznego w perspektywie systemu zdefiniowanej składki, musi być oparta na różnych źródłach, z których będzie pochodziła emerytura.

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Szefowa Zakładu wskazała, że takim dodatkowym zabezpieczeniem na starość mają być wprowadzone przez rząd Pracownicze Plany Kapitałowe, nie cieszące się wśród zatrudnionych zbyt dużą popularnością. Polacy boją się, że tak jak było w OFE, środki zostaną w przyszłości przejęte przez państwo.

Zagłosuj

Czy wysokość emerytur będzie wystarczająca?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/TVN24 Biznes