Zamknij

Koronawirus. ZUS proponuje odroczenie płatności składek

17.03.2020 15:39
ZUS składki 2020. Jak odroczyć płatność z powodu koronawirusa?
fot. ASkwarczynski/Shutterstock (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) daje możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych. To rezultat sytuacji przedsiębiorców zmagających się ze skutkami epidemii koronawirusa. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory w Polsce zaraziło się 221 osób (w tym 5 zmarło), spowodował zastoje w wielu przedsiębiorstwach oraz obawy o brak możliwości dotrzymania terminów uregulowania opłat.

Odroczenie składek ZUS

Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych.

Zobacz także

Jak wyjaśnia prezes ZUS Gertruda Uścińska, "będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności".

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być trudny czas

Gertruda Uścińska

Zadeklarowała również, że ZUS wciąż rozważa inne możliwości pomocy osobom prowadzącym małe firmy.

Jak złożyć wniosek do ZUS?

Wniosek ten będzie mógł być złożony poprzez PUE, wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach ZUS lub przesłany na specjalny adres e-mail oddziału ZUS.

Zobacz także

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia 2020 roku i ma dotyczyć także składek, których termin płatności już upłynął oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 roku.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie wdrażania postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowania sankcji - wyjaśniono w komunikacie ZUS.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi.

Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, należne składki będą musiały być opłacone wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP