Zamknij

Jest projekt ustawy w sprawie tzw. małego ZUS-u

15.10.2019 15:52
ZUS składka 2019. Jest projekt ustawy w sprawie małego ZUS-u. Kto skorzysta?
fot. Mariusz Grzelak/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Do 1,5 mld zł mogą wynieść koszty uchwalenia ustawy w sprawie tzw. małego ZUS-u dla firm. Najmniejsi przedsiębiorcy zaoszczędzą średnio po około 350 złotych miesięcznie. Jak podał portal Money.pl. jest już gotowy projekt ustawy w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

ZUS i związane z nim wysokie składki na ubezpieczenie społeczne to nadal jedno z największych obciążeń dla przedsiębiorców. Ulgę miał im przynieść program małego ZUS-u, zaproponowany przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas kampanii wyborczej.

Jak podał portal Money.pl, jest już gotowy projekt ustawy o wprowadzeniu ulgi na składki dla najmniejszych przedsiębiorców. Zgodnie z nim koszty programu dla budżetu państwa mają wynieść 1,3-1,5 mld zł. 

Zobacz także

Kilkaset złotych oszczędności miesięcznie

Skorzystać mają z niego prawie 300 tys. przedsiębiorców. Średnie roczne oszczędności dla każdego z nich mają wynosić około 4 tys. zł rocznie, czyli po około 350 zł miesięcznie.

Do tej pory najmniejsi przedsiębiorcy, prowadzący właśnie małą działalność gospodarczą, mogą płacić mniejsze składki na ZUS, jeśli ich roczny przychód nie przekracza około 63 tys. złotych (ponad 5 tys. zł miesięcznie). 

Podstawa składek ZUS zależy obecnie od wysokości przychodów. Na przykład przedsiębiorca z rocznym przychodem 40 tys. zł (miesięcznie 3333 zł), ma obowiązek odprowadzać do ZUS-u składki w wysokości 952 zł (bez dobrowolnej składki chorobowej). 

Zobacz także

Mały ZUS - kto skorzysta?

Money.pl podkreśliło, że po zmianach kryterium wpływającym na składkę na ubezpieczenia społeczne będzie już tylko dochód.

W projekcie ustawy zapisano również współczynnik korygujący. Będzie on obniżał dochód małych przedsiębiorców o połowę. Dopiero od tej kwoty wyliczane będą dla nich składki na ZUS.  

Mniejsze składki są dostępne dla przedsiębiorców, których roczny przychód nie przekracza 120 tys. zł, a dochód nie przekracza 6 tys. zł miesięcznie.

Według portalu wciąż ustalane są zasady wnioskowania o mniejsze składki.

ZUS ma pracować na sposobem ubiegania się o nowe ulgi dla najmniejszych przedsiębiorców. Również nie wiadomo, czy projekt ustawy zostanie zgłoszony do Sejmu jako poselski czy rządowy. W drugim wypadku wydłużona zostanie ścieżka legislacyjna, gdyż niezbędne będzie zebranie opinii i przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl