Zamknij

ZUS przyzna emeryturę „wstecz”. Można składać zaległe wnioski

15.09.2021 18:11
Wniosek o przyznanie emerytury z wcześniejszą data
fot. Marek BAZAK/East News

Seniorzy, którzy w czasie pandemii lub przed jej wybuchem osiągnęli wiek emerytalny i nie zgłosili się do ZUS-u, nie stracą świadczeń. Urząd przyjmie zgłoszenia z wcześniejszą datą.

Emeryci w czasie pandemii, choć osiągnęli wiek emerytalny, często z uwagi na zagrożenie nie fatygowali się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by złożyć wniosek o świadczenie.

Urząd przypomina, że każdy senior, który nabył prawo do emerytury przed pandemią lub w czasie jej trwania może złożyć wniosek z wcześniejszą datą.

Wniosek o emeryturę z datą wcześniejszą

„Pandemia sprawiła, że wiele osób pomimo tego, że już osiągnęło wiek emerytalny, miało utrudnioną możliwość złożenia wniosku o wypłatę emerytury. ZUS w czasie pandemii wprowadził dla klientów wiele ułatwień w tym także możliwość przyznania emerytury z datą wsteczną” – informuje ZUS.

Urząd poinformował, że seniorzy, którzy w okresie 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z COVID-19 zgłoszą wniosek o ustalenie lub ponowne ustalenie wysokości świadczenia, będą mogli skorzystać z preferencyjnych warunków.

Na żądanie seniora wniosek zostanie przyjęty z wcześniejszą datą. Co to oznacza? Przeliczenie lub ustalenie emerytury nastąpi od dnia, w którym senior zyskał do niej prawo, ale nie wcześniej niż od 1 marca 2020 roku.

Klient musi do składanego obecnie wniosku dołączyć oświadczenie, w którym wyrazi wolę, aby świadczenie zostało przyznane lub przeliczone z datą wsteczną. W tej sytuacji należy skorzystać z przygotowanego przez ZUS gotowego formularza - druku oświadczenia ERO

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Nie można jednak wpisać we wniosku dowolnej daty. - ZUS po złożeniu wniosku ERO - przyzna  lub przeliczy emeryturę od dnia istnienia prawa do świadczenia, ale nie wcześniej niż od 1 marca 2020. r - przestrzega Kowalska-Matis.

 RadioZET.pl/ZUS