Zamknij

ZUS przyspieszy wypłatę 14. emerytury. Pieniądze już w październiku

19.10.2021 21:55
list od ZUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zgodnie z zapowiedziami 14. emerytura powinna być wypłacana w listopadzie 2021 roku. ZUS przyznał jednak, że przyspieszy przekazywanie pieniędzy. Dodatkowe świadczenia zaczną trafiać do seniorów jeszcze w październiku.

Emerytury w Polsce są zbyt niskie, a problem ten będzie jeszcze narastał. 10 procent świadczeń przyznawanych przez ZUS jest niższa niż emerytura minimalna, rośnie także liczba świadczeń groszowych.

13. emerytura, wypłacana w kwietniu każdego roku, ma polepszyć nieco los seniorów. Taką samą rolę ma pełnić  „czternastka”, która jednak do rąk emerytów trafi tylko raz. Do części uprawnionych do jej otrzymania trafi ona wcześniej, niż zakładano, bo już w październiku 2021 roku.

14. emerytura wypłacana wcześniej. Kto dostanie pieniądze w październiku?

„Czternastka” to opóźnione spełnienie obietnicy wyborczej PiS. W przeciwieństwie do „trzynastki”, nie wejdzie do kalendarium wypłat ZUS na stałe. Będzie to świadczenie jednorazowe.

14. emerytura od 13. emerytury różni się także tym, że nie trafi do każdego seniora. Rząd wprowadził bowiem kryterium dochodowe: seniorzy otrzymujący zbyt wysokie zdaniem PiS świadczenie nie dostaną „czternastki” wcale. 14. emerytura, której podstawa jest równa emeryturze minimalnej (1250,88 zł brutto w 2021 roku), obniżana jest o 1 zł za każde 1 zł świadczenia powyżej 2900 zł brutto.

Zgodnie z planem, 14. emerytura ma być wypłacana w listopadzie 2021 roku, razem z podstawowym świadczeniem. Wypłaty przewidziano na 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 dnia miesiąca. Seniorzy, którzy pieniądze otrzymują w ten pierwszy dzień, świadczenie otrzymają kilka dni wcześniej. Potwierdził to „Faktowi” Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

W przypadku takich osób ZUS rozpocznie wypłatę czternastek 28 października.

Paweł Żebrowski

Emerytury nie są wypłacane w święta i dni wolne od pracy, a 1 listopada to dzień Wszystkich Świętych. Oznacza to, że beneficjenci otrzymają środki kilka dni wcześniej.

Pozostałe wypłaty zostaną dokonane w zwyczajowych terminach.

RadioZET.pl/Fakt