Zamknij

ZUS przemówił ludzkim głosem. Pomoże dłużnikom

20.11.2020 18:56
ZUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS rozesłał informacje o braku wpłat składek do blisko 400 000 osób. W korespondencji zaproponował udzielenie pomocy i wskazał, że w trudnej sytuacji można skorzystać ze wsparcia państwa.

ZUS, tak jak zresztą inne urzędy, rozmawia z petentami w bardzo specyficznym języku, wytworzonym przed lata komplikowania państwowej administracji. Pisma kierowane do Polaków często wymagają dłuższego przestudiowania, żeby dowiedzieć się o czym tak naprawdę jest w nich mowa.

Dlatego tez komunikat rozesłany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do dłużników wzbudził u wielu szok i niedowierzanie. Jest napisany zwykłą polszczyzną, w konkretny i jasny sposób przedstawia sytuację, a także  zaprasza do skorzystania z pomocy i wsparcia.

ZUS zaskoczył dłużników. Chce pomagać płatnikom w spłacie należności

ZUS wysłał do Polaków informacje o stanie zadłużenia na 31 października 2020 roku.

Naszym celem jest zainteresowanie klientów stanem rozliczeń na kontach w ZUS. Wcześniejsze zajęcie się tą sprawą pozwoli na uniknięcie dalszego narastania długu, szczególnie że możliwe jest skorzystanie ze wsparcia.

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Wiadomość zapisana była wyjątkowo jasnym i łatwym językiem, co lekko zaskoczyło odbiorców. Wśród osób chwalących ZUS za czytelność informacji znalazła się Anna Streżyńska, był minister cyfryzacji, która jak sama przyznała, była powiadomieniem o zaleganiu z płatnościami zachwycona.

Zobacz także

W komunikacie znalazły się między innymi informacje na temat możliwości rozłożenia zadłużenia na raty albo odstąpienia od naliczania odsetek za zwłokę w przypadku zaległości z 2020 roku. ZUS zachęcił ponadto do kontaktu z doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy oprócz wskazania sposobów spłaty zadłużenia pomogą także wypełnić niezbędne dokumenty.

ZUS poprosił o podjęcie decyzji w sprawie dokonania wpłaty, rozłożenia jej na raty lub złożenia wniosku o umorzenie do 30 listopada 2020 roku.

RadioZET.pl/ZUS