Zamknij

ZUS przeliczył umowy o dzieło. „Jest lepiej, niż przypuszczaliśmy”

02.12.2021 13:22
Rejestr umów o dzieło
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Rejestr umów o dzieło zobligował płatników do dzielenia się z ZUS-em informacją o zawieranych umowach. Urząd przeliczył zgłoszenia i doszedł do niecodziennych wniosków.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 stycznia 2021 roku wprowadził rejestr umów o dzieło. Początkowo podejrzewano, że urząd zmierza tym samym do oskładkowania dzieł, jednak jak tłumaczył ZUS – chodziło wyłącznie o statystykę.

Po niemal roku obowiązywania nowego wykazu przyszedł czas na podsumowanie. - Wbrew przypuszczeniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło – mówiła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Umowa o dzieło na obieranie ziemniaków? Zaskakujące dane z nowego rejestru

ZUS od początku 2021 roku zbiera w nowym wykazie dane na temat umów o dzieło. Celem utworzenia nowego rejestru nie są jednak przymiarki do oskładkowania umów o dzieło, od których dziś nie płaci się składek. Jak zapewniał ZUS, dane są potrzebne „do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości”.

Urząd zliczył umowy o dzieło na podstawie danych, które napływały do ZUS od stycznia 2021 roku. Efekt? Tego typu dokumentów jest mniej, niż przypuszczali urzędnicy.

Jak wynika z danych ZUS, od 1 stycznia do 30 września tego roku zawarto ponad 1,2 mln umów o dzieło.

Nasze analizy pokazują, że wbrew przypuszczeniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło. Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. przekazano 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Dotyczyły one ponad 1,2 mln umów o dzieło 

Prezes ZUS Gertruda Uścińska

Jak dodaje, najwięcej umów zawarto w sierpniu oraz we wrześniu. Z kolei największą grupą wykonawców umów o dzieło to osoby w wieku 30–39 lat. Co ciekawe, najwięcej osób zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja.

Jak opisuje „Dziennik Gazeta Prawna”, napisanie artykułu, czy recenzji lub stworzenie rzeźby to typowe przykłady umowy o dzieło. Jednak wśród umów, o których dowiedział się ZUS, były także dokumenty dotyczące np. wyłapania kilku tysięcy sztuk kurczaków, obierania buraków lub cebuli, starcia kilku tysięcy ziemniaków na placki ziemniaczane czy usmażenia kilku tysięcy kotletów.

ZUS podsumował, że od stycznia do września 2021 roku 60,7 tys. podmiotów zgłosiło umowy o dzieło. Dokumenty dotyczyły 267,9 tys. wykonawców. W tej grupie przeważali mężczyźni, a najwięcej umów o dzieło zawierano na Mazowszu.

RadioZET.pl/ZUS/DGP