Zamknij

ZUS: problem zaniżanych emerytur rozwiązany. „Ale prawo nie działa wstecz”

02.09.2021 17:47
emerytka licząca pieniądze w portfelu
fot. Marek BAZAK/East News

Seniorzy przechodzący na emeryturę w czerwcu od lat są poszkodowani: ZUS wyliczył, że ich świadczenia są niższe o 5 procent od tych, jakie otrzymaliby w maju, i o 12 procent od emerytur przyznawanych w lipcu. Prezes ZUS Gertruda Uścińska przekazała dobrą nowinę: problem został rozwiązany. Ale tylko dla przyszłych emerytów.

Emerytury w Polsce są niskie, a część z seniorów miała pecha i na odpoczynek po latach pracy wybrała się w czerwcu. Świadczenia, jakie wtedy dostawali, były wyraźnie niższe od tych, na jakie mogli liczyć przechodząc na emeryturę w innych miesiącach.

Rozwiązaniem problemu, który powstał w 2009 roku, przyniosła podpisana w sierpniu 2021 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Obóz rządzący nie zdecydował się jednak zadośćuczynić osobom, które były poszkodowane. Uchroni tylko przed niższymi świadczeniami seniorów, którzy na emerytury będą dopiero przechodzić.

Emerytury czerwcowe nie będą już problemem. Ale nie będzie pomocy dla już poszkodowanych

Emerytury dla seniorów kończących aktywność zawodową w czerwcu są zaniżane od 2009 roku. Przyjęto wtedy przeprowadzanie dwóch rodzajów waloryzacji środków odkładanych przez emerytów: kwartalnych oraz rocznych.

W czasie prac legislacyjnych przeoczono jednak, że emerytury wyliczane w czerwcu nie będą podlegać jednej kwartalnej waloryzacji. Oznacza to uznanie niższego kapitału początkowego i co za tym idzie, przyznane niższego świadczenia.

W „Sygnałach Dnia” prezes ZUS Gertruda Uścińska stwierdziła, że problem ten został już rozwiązany. Nie miała jednak dobrych wiadomości dla seniorów, którzy od lat otrzymują zaniżone emerytury.

Doszliśmy do takiego stanu prawnego, że osoby przechodzące na emerytury w czerwcu, nie będą musiały się zastanawiać, czy przejść w czerwcu, czy w innym miesiącu. (…) W tej chwili nie obowiązuje prawo do wyrównywania emerytur wstecz. Ale zobaczymy, jak to będzie w przyszłości.

Gertruda Uścińska

Podczas prac nad ustawą opozycja proponowała, żeby dać poszkodowanym seniorom prawo do ponownego przeliczenia emerytury na nowych, korzystniejszych warunkach. Pojawił się także pomysł wypłaty wyrównania w wysokości różnicy między wypłaconą emeryturą zaniżoną a wyliczoną według nowych, bardziej sprawiedliwych zasad.

Poprawki zostały jednak odrzucone w Sejmie. Osoby, którym ZUS zaniżył emeryturę, skazane zostały tym samym na pobieranie jej w właśnie w takiej, niższej przez błąd systemu kwotę.

RadioZET.pl/money.pl