Zamknij

ZUS podał dane o zwolnieniach lekarskich podczas pandemii

18.08.2020 11:37
ZUS podał dane o zwolnieniach lekarskich. Jakie L4 podczas pandemii?
fot. Liudmyla Guniavaia/Shutterstock (ilustracyjne)

ZUS podsumował liczbę zwolnień lekarskich w pierwszej połowie 2020 roku. Co było najczęstszym powodem absencji w pracy podczas pandemii koronawirusa?

Pandemia koronawirusa, która od marca tego roku spowodowała nałożenie szeregu obostrzeń, wpłynęła na miliony pracowników w Polsce. Jak podał portal Prawo.pl, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zanotował większą absencje z powodu chorób psychicznych (o 2,4 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 r.), a mniejszą z powodu ciąży, porodu i połogu (mniej o 1,4 proc.).

Jaka była główna przyczyna zwolnień lekarskich na początku 2020 roku?

Zwolnienia lekarskie podczas pandemii

Według ZUS, na które powołał się portal Prawo.pl, od stycznia do czerwca 2020 roku najczęstszą przyczyną L4 była ciąża, poród i połóg. To aż 18,0 proc. ogółu liczby dni absencji (23,7 mln dni absencji chorobowej).

Zobacz także

Na kolejnych miejscach znalazły się choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – 16,7 proc. (21,9 mln dni), choroby układu oddechowego – 13,9 proc. (18,3 mln dni) oraz urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych – 11,3 proc. (14,9 mln dni).

Na dalszych miejscach znalazły się zaburzenia psychiczne (11 proc.), choroby układu nerwowego (7,9 proc.), choroby układu krążenia (4,8 proc.) i choroby układu trawiennego (3,5 proc.).

W przypadku kobiet najczęstszym powodem zwolnienia lekarskiego była opieka związana z ciążą (25 proc. ogółu), a mężczyzn - zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych (7,7 proc. ogółu).

Zobacz także

Ile osób w takim razie wzięło L4 z powodu koronawirusa? Z danych ZUS wynika, że pomiędzy marcem a czerwcem tego roku wydano 19,1 tys. zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu COVID-19 na łączną liczbę 242,6 tys. dni absencji chorobowej.

"W tym okresie, w związku z kwarantanną wystawiono natomiast 46,3 tys. zaświadczeń lekarskich na 553,9 tys. dni absencji chorobowej. Najwięcej zwolnień lekarskich (bo 28,1 tys.) wystawionych zostało osobom mającym styczność i narażonym na choroby zakaźne" - podał portal Prawo.pl.

- Prawie 800 tysięcy dni absencji chorobowej to skala zjawiska, z jaką musieli poradzić sobie pracodawcy w drugim kwartale 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa – przewidywał dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, w rozmowie z Prawo.pl.

Ekspert alarmował również o wzroście absencji w pracy z powodu zaburzeń psychicznych. 

RadioZET.pl/Prawo.pl