Zamknij

ZUS ostrzega przed fałszywymi mailami w sprawie składek

15.10.2019 10:08
ZUS ostrzega przed oszustami. Domagają się w maila spłaty zaległych składek
fot. Piotr Swat/Shutterstock (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ostrzega swoich klientów przed oszustami. Urzędnicy zaapelowali o ostrożność przy otwieraniu e-maili, które wydają się korespondencją z ZUS. Warto dokładnie zwrócić uwagę na adres mailowy, z którego przychodzą wiadomości. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

ZUS znów został wykorzystany przez oszustów – podał rzecznik tej instytucji Wojciech Andrusiewicz. Jak wygląda ich schemat działania?

W ostatnich dniach dość liczna grupa klientów zakładu w różnych częściach kraju otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Część maili sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila. Umieszczone w stopce korespondencji logotypy (ZUS i PUE – Platforma Usług Elektronicznych) sugerują, że nadawcą jest sam Zakład. Gdy jednak przyjrzymy się dokładnie adresowi nadawcy, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że korespondencja elektroniczna nie pochodzi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS

Zobacz także

Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami: składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl.

Żaden z adresów nie ma stosowanego przez Zakład rozwinięcia „zus.pl”. ZUS nie stosuje w swoich adresach mailowych rozwinięcia „gov.pl”, które pojawiało się podczas wcześniejszych prób oszustw.

Kiedy ZUS kontaktuje się ze swoimi klientami?

Zobacz także

Kontakt elektroniczny ze strony ZUS możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników.

Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych poufnych, które zapisane są w jego pamięci.

Obawiasz się, że padłeś ofiarą oszustów? ZUS prosi o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP