Zamknij

ZUS ostrzega przed fałszywymi mailami. Jak je rozpoznać?

13.07.2019 13:03
ZUS ostrzega przed fałszywymi mailami. Jest ostrzeżenie
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ostrzega przed fałszywymi mailami. - Otwarcie załączników z maila grozi zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych wrażliwych - ostrzegał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

ZUS podał, że w ostatnich dniach niektórzy z klientów Zakładu otrzymali maile zatytułowane "Składka" z informacją o błędnie opłaconych składkach.

Jako nadawca maila wpisana jest kancelaria ZUS. W stopce adresowej widnieją adresy z rozwinięciem "gov.pl", których Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie używa. Każdy z maili ma dołączony załącznik, który ma zawierać informacje o błędnie opłaconych składkach.

Zobacz także

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych.

Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS

ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników.

Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

W przypadku wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, klienci ZUS mogą skontaktować się z najbliższą placówką Zakładu lub z Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00, e-mail: cot@zus.pl).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP